Sabinovskej sa pohla dopredu. Časť bytov je hotových a už sú pridelené nájomníkom, druhá časť sa bude dokončovať a bude možné si byty odkúpiť za podpory Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Ako? Dnes prinášame presný návod.
Už sme napísali, že mesto upustilo od požiadavky zaplatiť v hotovosti 50 percent obstarávacej ceny. Dnes je situácia taká, že záujemcovi o kúpu bytu stačí 20 percent z danej sumy. Zvyšných 80 percent mu poskytne ŠFRB. Pozor! Nejde o nenávratný príspevok. Ten totiž môže byť najviac vo výške 70-tisíc korún za garsónku, 85-tisíc za jedno- a 110-tisíc za dvojizbový byt.
Ponuka ŠFRB však napriek tomu môže byť pre mnohých Prešovčanov lákavá a zaujímavá. Má totiž nízky úrok (2 až 2,5 %) a splatnosť 30 rokov. Ani spomínaný nenávratný príspevok nie je zanedbateľný. Čo z toho vyplýva? Príklad: Ak si chce niekto kúpiť dvojizbový byt na Majakovského, cena za meter štvorcový je vysoká 17,8 tis. Sk. Pri veľkosti 48,95 metrov štvorcových vyjde na 871 310 Sk, čo je na Prešov veľa. Avšak v tomto prípade stačí dať z vlastných zdrojov 174 310 Sk a zobrať zo ŠFRB 80-percentný úver 697-tisíc korún. Splácať ho môže 30 rokov. Jedna splátka je v takomto prípade 2 577 korún.
Aj to je relatívne veľa, ale má to dve základné výhody. Tou prvou je, že v takejto výške sa pohybuje aj nájomné, ale to ide mestu, kým v uvedenom príklade je občan „na svojom". Druhou výhodou je, že úver zo ŠFRB nahrádza klasický hypotekárny úver z komerčnej banky.
Ako bude tento model fungovať v praxi, ukáže čas. Predstavitelia samosprávy sú zatiaľ optimistickí, vrátane opozičných poslancov. „Som celkom rád, že sa našiel tento model financovania dostavby bytov. Ukázalo sa, že ľudia majú problém dať päťdesiat percent z celkovej sumy," uviedol poslanec Juraj Hurný, podľa ktorého je to „pri dnešných možnostiach najefektívnejší spôsob financovania".
Do akej miery má však človek reálnu šancu získať nenávratný príspevok a pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania? Podľa Hurného je šanca veľká, ŠFRB vraj v súčasnosti vychádza v ústrety práve týmto typom požiadaviek. „Keď do konca marca pošle žiadosť, je veľká pravdepodobnosť, že to dostane. Princíp je taký, že kto skôr podá žiadosť, ten to skôr dostane, pokiaľ sa nenaplní kvóta," uviedol J. Hurný.
Keď chce niekto podať žiadosť na ŠFRB, môže sa obrátiť na mestský úrad, ktorý má podávanie týchto žiadostí v kompetencii.
Byty pôjdu aj do dražby
Prešov - Mesto Prešov prichádza aj s ďalšou novinkou, ktorú už odobrila mestská rada. Niektoré byty budú môcť ísť do dražby! Konkrétne pôjde o uvoľnené a poškodené nájomné byty. Návrh, o ktorom sa roky diskutovalo, sa pomaly stáva realitou.
Doteraz dražba nebola možná. Mesto ako vlastník bytových priestorov za ne zodpovedalo a ak boli v zlom stave, muselo ich opraviť. Teda dať do stavu, aby neohrozovali život a zdravie nájomníkov. Tí zasa mali nárok mestské byty odkúpiť za zostatkovú hodnotu. Nečudo, že sa tu s nimi kšeftovalo. Uvoľnený byt sa prideľoval na základe neverejného poradovníka a nový nájomník si ho mohol doslova zopár drobných kúpiť. Nehovoriac o tom, že väčšie úpravy na nájomnom dome robilo mesto. Podľa návrhu, ktorým sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo na najbližšom zasadnutí, sa majú uvoľnené a poškodené byty predávať v dražbe. Rekonštruovať ich bude už nový vlastník.
Neplatiči zaťali tridsaťmiliónovú sekeru
Prešov - Takmer tridsaťmiliónovú výšku už dosiahol dlh neplatičov za nájom (plus vodné a stočné) v mestských bytoch. Napríklad z Majakovského ul. je evidovaný dlh 4,2 mil. Sk a zo Sabinovskej 1,34 milióna. Je pritom jasné, že ide o nedobytné pohľadávky, keďže neplatiči z týchto ulíc boli presťahovaní na Starú tehelňu. Tam už stihli „zaťať sekeru" vyše troch miliónov.
Spravbyt disponuje 17 rozhodnutiami na súdne vypratanie bytu bez pridelenia náhrady a ďalšími 7 rozhodnutiami na vysťahovanie za určitú náhradu. Dlh spolu v týchto súdom vyriešených prípadoch a vyšplhal do výšky 9,5 mil. Sk.
Za tých, ktorí majú byť deložovaní na ulicu, bola orodovať aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová. Prisľúbila pomoc mestu pri budovaní prístreší, tento prísľub ale nemá záväzný charakter. Neplatiči sú však stále priveľkým balvanom pre Spravbyt a mesto. Pohľad na tabuľku ulíc s neplatičmi naznačuje, že väčšinu z nich tvoria rómske komunity. Avšak nielen tie, neplatiči sú naprieč celým mestom. Pravda, niekde ide o nízke sumy, inde je tento problém vypuklý. Najviac na nájomnom dlhujú, okrem už uvedených príkladov, obyvatelia Čapajevovej (1 milión), Tarasa Ševčenka (1,4 mil. Sk), Generála Svobodu (1,2 mil. Sk), Pod Hrádkom (3 milióny) a Važeckej (900-tisíc).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš