sa postavili na štart Memoriálu Vlada Tatarku, aby si tak uctili pamiatku svojho kamaráta a kolegu, ktorý zahynul v roku 2001 pri lezení vo Vysokých Tatrách.
"Podobné preteky boli Vladovým veľkým snom, žiaľ, nedožil sa ich. Ako som ho poznal, isto by si aj on postavil hlavu a trval na tom, že aj v takomto počasí preteky musia byť," uviedol jeden z členov organizačného tímu Medzinárodných pretekov horských služieb a riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. Ako dodal, kvôli bezpečnosti však organizátori zmenili trasu a z rizikového vysokohorského prostredia Veľkej Studenej doliny ju presunuli do pásma lesa.
"Takéto podmienky najlepšie preveria sily záchranárov. Napokon, neraz práve v takomto počasí štartujeme na záchranné akcie," povedal Ján Jurina, záchranár zo Západných Tatier. Ten sa na štart postavil po prvý raz. "Vlado bol môj veľmi dobrý kamarát, neraz sme sa stretávali aj na skialpinistických pretekoch. Nemám ambície stáť na prvých priečkach, budem rád, keď prejdem celú trasu už len z piety k Vladovi," dodal Ján Jurina.
Viacerí pretekári v sobotu na Hrebienku často skloňovali meno svojho kamaráta Tatarku. Pre mladších bol vzorom, starší v ňom mali oporu i motiváciu. "Bol mojím inštruktorom horolezectva na kurze, neskôr sme sa často stretávali v dolinách. Bol to človek mimoriadny a výkony, ktoré podával v svojom veku, boli neraz pre ľudí podstatne mladších nedosiahnuteľné," zaspomínal si z mladšej generácie Tatrancov Ferko Mrázik.
Napriek počasiu sa na štart postavilo 34 pretekárov z Čiech, Poľska a Slovenska. Prvého na Hrebienku "vypustil" na trať premiér slovenskej vlády, ktorý bol v tom čase na výlete v Tatrách so svojím chorvátskym kolegom. Horských záchranárov čakalo dvadsať kilometrov trate s tisícmetrovým prevýšením. "Trasu sme zmenili, vedie z Hrebienka lesom na Skalnaté pleso a späť. Okrem lezenia v ľade a v skale súťažiacich čakal kros na lyžiach a slalom s kanadskými saňami," doplnil autor tratí Peter Šperka.
Ten si na kamaráta Vlada Tatarku zaspomínal ako na človeka, ktorý aj v extrémnych situáciách bol predovšetkým záchranárom. "Na expedícii na Shisha Pangmu sa napriek veľmi zlému počasiu poskúšal dostať k nášmu kamarátovi Štefanovi Slukovi, organizoval jeho záchranu, žiaľ, márne," dodal Peter Šperka.
Do cieľa sa vrátili všetci pretekári, jeden bol zo súťaže diskvalifikovaný. "Bolo to v pohode, len nový sneh robil trochu problémy. Miestami som musel doslova raziť stopu, bola zafúkaná. Na Skalnatom plese bola zas taká hmla, že som poriadne nevidel na trať," popísal nástrahy súťaže Juraj Settey zo Strediska lavínovej prevencie HZS v Jasnej.
Po súťaži si pretekári pripomenuli športové výkony kolegu Vlada Tatarku audiovizuálnym pásmom a ocenili najlepších. Víťazom kategórie A, teda záchranárov do 40 rokov, sa stal Martin Matušek, spomedzi "béčkárov" bol najlepší Braňo Sikorčin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš