niekoľkoročnej práce ľudí sústredených okolo nadácie Dubnícke opálové bane, ktorá sa stará o revitalizáciu tejto unikátnej technicko-historickej pamiatky.
Ako sme sa mohli v stredu presvedčiť, napriek záľahám snehu, práce na prípravu rekonštrukcie pôvodných objektov osady neustali. Ako nám prezradil správca nadácie Martin Jančok, v rámci aktivačných prác mu pomáhajú tri desiatky nezamestnaných z obcí Červenica a Kecerovce a počas víkendov aj dobrovoľníci a nadšenci. "Všetko chceme mať pripravené tak, aby sme, keď nám to počasie a sneh dovolia, mohli začať so stavebnými prácami. V súčasnosti prebieha výberové konanie na ich dodávateľa, pričom to rozhodne nebude ľahká robota v štandardných podmienkach," poznamenal M. Jančok.
Dubník čaká prelomové leto. Už na jeseň sa podarilo sprístupniť časť náučného chodníka v okolí osady, s pomocou projektov na využitie rôznych fondov a sponzorov by mal byť hotový v priebehu júna. "Rátame s prepojením dvoch najväčších revírov ťažby opálu, Libanky a Šimonky s osadou a blízkym kutiskom Dubník. Plánujeme vydať sprievodcu v tlačenej i CD-forme. Tento chodník by mal byť kompletne k dispozícii začiatkom leta, využili sme naň prostriedky z eurofondov a podieľa sa na ňom aj akciovka Opálové bane."
Okrem toho pracujú na Dubníku aj na ďalších dvoch projektoch. Prioritou je rekonštrukcia Baníckeho domu, ktorý by sa mal stať základňou pre letné tábory mládeže, kde sa už tradične pri obnove pomáha.
"Na tieto tábory sme získali prostriedky z Európskeho sociálneho fondu a pod svoj patronát si ich vzala spoločnosť U. S. Steel Košice. V Baníckom dome by malo vzniknúť sociálne zázemie pre tábory, neskôr ubytovacie kapacity pre 30 ľudí. Pre tento rok nám sľúbil pomoc minister obrany Líška, od armády dostaneme výstroj na kompletný stanový tábor, poľnú kuchyňu a aj ďalšie potrebné veci. Minulého roku sa Tábory opálových permoníkov stretli s veľkým ohlasom, celkovo sa tu vystriedalo 210 detí, popri nich aj ďalšia mládež a dobrovoľníci." Banícky dom by mali slávnostne sprevádzkovať okolo 20. júna.
Tretím projektom je rekonštrukcia bývalej obecnej školy, kde by malo od septembra fungovať infocentrum. "Tu nás čaká veľmi náročná robota, my už vopred uvažujeme, čo bude môcť centrum ponúknuť, a to nielen v lete, ale aj v zime. Chceme, aby si návštevník Dubníka mal čo pozrieť po celý rok," uvažoval správca. V plánoch je napríklad hipoterapia, samozrejme, návštevy banského podzemia v bani a ďalšie aktivity.
Alfou a omegou perspektívy cestovného ruchu na Dubníku i v spojitosti s blízkymi opálovými baňami je však prístupová cesta. Tá, ktorá dnes spája Dubník s priľahlými obcami Zlatá Baňa a Červenica, je v katastrofálnom stave a v lete prinútila viacero (najmä zahraničných) návštev jednoducho otočiť sa...
"Cesta je našou prioritou, teraz sme vcelku vďační šéfovi Úradu PSK pánu Ernstovi, ktorý sa osobne zaviazal pomôcť nám v rámci možností. Celú vec treba systematicky riešiť v majetkovej rovine. Najlepším variantom, ktorý ponúkame, by bolo, ak by cesta prešla do majetku a správy nadácie. Pre nás by bolo životne dôležité postarať sa o jej funkčnosť a kvalitu. To si žiada ďalšie rokovanie, mám však pocit, že aj prístup a vzťahy kompetentných organizácií k nám sa podarilo zlepšiť," mieni M. Jančok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš