tomto smere majú za sebou prvý úspech, prvá takáto poradňa totiž už pôsobí v obci Prakovce. Podľa Pro Vitae v tejto oblasti chýba osveta, matky prichádzajú do nemocnice nepripravené na túto jedinečnú chvíľu v živote každej ženy.
Hnilecká dolina je známa ako región s vysokou mierou nezamestnanosti. Typická pre okres Gelnica je chudoba a svet rómskych osád. Poväčšine ženy z tejto komunity sú ťažkým orieškom pre pôrodníkov. Svedčí o tom aj rozprávanie primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v gelnickej nemocnici MUDr. Gejzu Pappa. „Ako gynekológ a pôrodník pracujem už 40 rokov. Iste mi moji kolegovia dajú za pravdu, že veľkým plusom bola pre nás práca takzvaných terénnych ženských zdravotných sestier. Tie mali obrazne povedané zmapované všetky ťarchavé ženy, pravidelne ich navštevovali a pripravovali ich na pôrod. Čo však bolo veľmi dôležité, boli informované o ich zdravotnom stave. Ak sa vyskytli akékoľvek zdravotné problémy počas ťarchavosti, o všetkom sme ako pôrodníci vedeli. Spolupráca medzi budúcimi matkami, terénnymi ženskými sestrami a lekármi bola na nezaplatenie," popísal G. Papp.
To je však už minulosť. Súčasnosť sa v tejto oblasti nedá nazvať inak ako problematická. Terénne zdravotné ženské sestry - také povolanie už v dnešnom zdravotníctve neexistuje. Mnohé ženy počas ťarchavosti nenavštívia ani raz prenátalne poradne a do pôrodnice prichádzajú úplne nepripravené. „Nevieme nič o ich zdravotnom stave. Niektoré môžu mať napríklad problémy so srdcom, obličkami či inými ochoreniami a my o tom ako pôrodníci nič nevieme. Musíme byť pripravení aj na nepredvídané situácie v pôrodnej sále. Do veľkej miery to komplikuje našu prácu," dodal G. Papp.
Pro Vitae z tohto dôvodu plánuje po prakovskom úspechu nadviazať spoluprácu so starostami ostatných obcí. Konkrétne v poradniach by mal pôsobiť lekár gynekológ. „Ide nám predovšetkým o osvetu. Lekár by mal byť v spomínanej poradni niekoľkokrát v týždni. Jeho prácou bude poradiť a pomôcť budúcim matkám. Určite sa tým zvýši bezpečnosť pri jednotlivých pôrodoch. Okrem toho sa snažíme zamedziť úmrtnosti," povedala nám Ing. Viera Dujakovičová z Pro Vitae.
Zriadenie spomínaných poradní znamená aj potrebu určitých nákladov. Ide napríklad o prenájom miestnosti, dopravu lekára a jeho mzdu. „Organizácia Pro Vitae plánuje zabezpečiť potrebné finančné prostriedky z vlastnej činnosti, v prípade záujmu združením investícií s obcami a taktiež využitím fondov sociálneho rozvoja, respektíve z iných dostupných fondov. Plánujeme začať rokovania so samosprávou ohľadne prenájmu prevádzkových priestorov. A nakoľko poradne budú slúžiť pre obyvateľov obcí, dúfame, že náklady na prenájom nebudú vysoké", dodala V. Dujakovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš