peniaze, každý z nich o približne 30-tisíc korún. Dnes sú už doma chudobnejší o peniaze a bohatší o skúsenosti.
Lukáš K. z Kluknavy má 20 rokov. S cieľom zarobiť si a vidieť svet cez internet hľadal prácu v zahraničí. Pozdával sa mu inzerát, kde konkrétna agentúra ponúkala prácu v sklade pri skladaní paliet s DVD. "Asi šesťkrát som telefonoval na uvedené číslo. Všetko sa mi zdalo byť v poriadku. Až teraz si uvedomujem, že dotyčný vedel veľmi dobre rozprávať, zapôsobil na mňa. Bola to moja chyba, že som si to vopred všetko neoveril," rozpráva s odstupom času Lukáš z Kluknavy. V konkrétny deň spolu s kamarátom nasadli do lietadla a odleteli do Anglicka. "Čakal nás na letisku. V kaviarni sme hneď podpísali zmluvu a zaplatili sme mu poplatok za sprostredkovanie, každý z nás 250 libier. Mali sme za zarobiť sedem libier za hodinu. Opäť všetko vyzeralo dôveryhodne. Tento pán hovoriaci česky nás odviezol na konkrétnu železničnú stanicu, tam nás mal vyzdvihnúť jeho kolega," pokračuje v rozprávaní Lukáš.
Aké však bolo prekvapenie mladých Kluknavčanov, keď ani po dlhých hodinách čakania nikto po nich neprišiel. Nervozita rástla, čím dlhšie čakali, tým boli bližšie k pravde podviedli nás. "Rozprávali sme s kamarátom po slovensky, všimli si nás dvaja muži. Prihovorili sa nám, boli to ďalší Slováci, ktorí naleteli tomu istému podvodníkovi ako my," dodáva Lukáš.
Zúfalí Spišiaci potom zatelefonovali svojmu kamarátovi, ktorý je tiež z Kluknavy, pracovne však pôsobí v Anglicku. Ten ich potom autom vyzdvihol a podvedených rodákov prichýlil vo svojom byte. "Oznámili sme to na ambasáde, odtiaľ nás poslali na políciu. Boli sme nepríjemne prekvapení prístupom anglických policajtov. Povedali nám, že peniaze sme zaplatili dobrovoľne, je to naša chyba," popisuje svoje skúsenosti v Anglicku Lukáš.
U svojho kamaráta bývali týždeň. Za ten čas ich oslovil redaktor z BBC, ktorý príbeh o podvedených Slovákoch sprostredkoval anglickej verejnosti. Po týždni sa Kluknavčania vrátili domov, celý výlet ich vyšiel okolo 30-tisíc. "Rozhodli sme sa svoj príbeh zverejniť, pretože určite sa mnohí Slováci chystajú za prácou do Anglicka. Preto im radím, buďte opatrní. Keď sa spätne v spomienkach vraciam k tomu všetkému, myslím si, naletel by ktokoľvek. Dotyčný česky hovoriaci pán, ktorý sa predstavil ako Sebastián, bol asi veľmi dobrý psychológ," radí v závere Lukáš.
Ako sme sa informovali na Ministerstve vnútra SR, Kluknavčania sa síce stali obeťami podvodu v Anglicku, spravodlivosti sa môžu domôcť aj na Slovensku. "Ak občania chcú, aby bol trestný čin vyšetrený čo najrýchlejšie, je dôležité podať trestné oznámenie polícii v mieste spáchania trestného činu. V prípade, ak došlo k spáchaniu trestného činu v zahraničí, poškodený by mal podať trestné oznámenie v tejto krajine. Poškodený nemusí ostať v Anglicku. Anglická polícia ho buď prostredníctvom Interpolu alebo prostredníctvom generálnej prokuratúry požiada o spoluprácu. Poškodený môže trestné oznámenie podať na obvodnom oddelení polície v mieste jeho bydliska. Vyšetrovanie takto oznámeného trestného činu bude postúpené anglickej polícii," informovala nás Jana Pôbišová z tlačového oddelenia z Ministerstva vnútra SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš