predovšetkým na monitoring dodržiavania podmienok pri spracovaní kalamitného dreva.
"Krajský úrad životného prostredia postupne vydáva výnimky na spracovanie kalamity v národných prírodných rezerváciách a gro strážcovskej činnosti sa teda premieta na kontrolu ich dodržiavania," upresnil Juraj Švajda zo Správy TANAPu.
Podľa jeho slov strážcovia zisťujú, či v porastoch zostáva ponechané predpísané percento drevnej hmoty. Keďže je v posledných dňoch zima mimoriadne bohatá na sneh, spomalili sa aj práce v lese a strážcom konečne zostal čas aj na iné aktivity v teréne. "Dá sa povedať, že táto zimná sezóna je porovnateľná s predchádzajúcimi, aj podľa vybratých pokút, aj podľa priestupkov voči návštevnému poriadku, ktoré strážcovia sledujú," uviedol J. Švajda.
Ako dodal, strážcovia sa v týchto dňoch najčastejšie stretávajú s priestupakmi, ako je napríklad pohyb lyžiarov mimo areálov vyhradených pre skialpinizmus.
Strážcovia sa však starajú aj o takzvanú turistickú infraštruktúru, nedávno čistili turistické prístrešky od snehu v Bobroveckej doline. "Aktivity zameriavame najmä na oblasť Západných Tatier, tam Štátne lesy nemajú územie v správe, takže sa snažíme udržiavať terén prístupný pre turistov, čistiť zariadenia pre nich, udržiavať orientačné tabule," dodal J. Švajda.
Strážcovia TANAPu sú tiež zapojení do výskumnej úlohy v spolupráci hydrometeorológmi, merajú výšku snehu v troch lokalitách - na Patrii, vo Velickej doline a na Slavkovskom štíte. Výsledky majú pomôcť pri odbornej predpovedi, aký vplyv by malo radikálne oteplenie na množstvo vody v podhorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš