Korzár logo Korzár Spiš

Po desaťročiach sa Otakar Štáfl dočkal umeleckého vzkriesenia

Spišská Nová Ves - Ak by mali Česi a Slováci vyjadriť v súčasnosti svoju vzájomnosť, jedným zo symbolov minulosti i súčasnosti by bola určite

všestranne umelecky založená osobnosť český maliar Otakar Štáfl. Prierez jeho celoživotným dielom ponúka v týchto dňoch výstava v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, ktorá je verejnosti sprístupnená iba niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstava, ako uviedol jeden z jej kurátorov, Václav Šplíchal (na snímke), je súčasťou projektu Návrat zabudnutého syna. Na jej príprave sa tentoraz podieľala galéria, mesto Spišská Nová Ves, Múzeum Vysočiny v Havlíčkovom Brode i samotné mesto Havlíčkov Brod a Kraj Vysočina. Tvorba Otakara Štáfla z rokov 1884 až 1945 je rozdelená do niekoľkých častí predstavuje autora nielen ako krajinára, grafika, priekopníka novodobého moderného plagátu, ale aj drevorytca, filmára, a predovšetkým milovníka Tatier, prírody ako akej a jej zákutí.

SkryťVypnúť reklamu

Rodák z Havlíčkovho Brodu, ktorý v roku 1945 zomrel v Prahe, pôsobil prechodne viac ako 15 rokov na Slovensku, najmä vo Vysokých Tatrách. Aj preto je dnes podľa slov kurátora výstavy Pavla Peška paradoxne viac známy na Slovensku ako v Čechách. "Myslím si, že Otakarovi Štáflovi sme dlžní úplne všetko. Aj základný fakt - aby sa vedelo, že existoval. Svoj aktívny život prežil v období prvej republiky. Ako výrazná osobnosť a človek, ktorý mal neskutočnú charizmu, bol priateľský, ústretový a úprimný a dokázal upútať pozornosť mnohých ľudí, nachádzal svojich priateľov medzi elitou prvej republiky. A to v oblasti kultúrneho, spoločenského i politického života. A keď skončila vojna a prišiel rok 1948, nemohol byť po vôli ľuďom, ktorí sa dostali k moci. Dvaja Štáflovi kamaráti z Havlíčkovho Brodu, ktorí sa pokúsili v 50. rokoch niečo o ňom zhromaždiť a publikovať, narážali na odpor vtedajších predstaviteľov mesta. Napriek tomu sa podarilo do jednej z bášt mestského opevnenia, ktoré neskôr nazvali Štáflovou baštou, pretože je v blízkosti jeho rodného domu, z fondu múzea a galérie umiestniť pár predmetov, ktoré sa viažu na Štáflov život. Ale pri prezentácii akejkoľvek akcie, ktorá bola spojená s jeho menom, nenachádzali pochopenie u nikoho. Jeho osobnosť bola úmyselne zamlčovaná a udupávaná a aj preto sa o ňom nevedelo," odkrýva minulosť kurátor výstavy P. Pešek.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vraví, práve preto majú obrovskú radosť z toho, že chodia po stopách Štáfla v Česku i na Slovensku, kde prežil kus svojho života. Práve tu s úžasom zistili, že vďaka symbolickému cintorínu obetí v horách v Tatrách je Štáfl oveľa viac známy pre slovenskú verejnosť než pre českú. Do tatranskej histórie sa totiž tento maliar zapísal práve vďaka cintorínu, taktiež pôsobivej kolekcii pohľadníc s tematikou Vysokých Tatier a napokon i vďaka knihe jeho manželky Vlasty Štáflovej Reflexy na hladine, zdobenej dvanástimi farebnými drevorytmi či lyrickými črtami o kráse tatranskej prírody od O. Štáfla. "Ani na ňu nesmieme zabúdať, bola to výnimočná žena. Ale už sa nám trochu podarilo rozčeriť stojaté vody a Štáfl začína byť známy. Keď si dnes pôjdete kúpiť obraz alebo akúkoľvek knihu, ktorú ilustroval, tak sa nesmiete čudovať, že album Štáflových akvarelov zoženiete v antikvariáte za 6-tisíc českých korún," konštatuje.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu