Levočskom okrese podľa slov predsedníčky predstavenstva a riaditeľky akciovej spoločnosti RNDr. Ľuboslavy Macejkovej v roku 2003. Vlaňajší rok museli prežiť bez podpory štátu a aká bude situácia tento rok, je podľa jej názoru ťažké predpovedať. Ako paradoxný sa nejaví fakt, že ďalšia špecifická oblasť rezortu poľnohospodárstva na Slovensku ostáva nepovšimnutá a bez dotácií, ale to, že šľachtitelia nedostali dodnes žiadne oficiálne oznámenie o tom, že si budú musieť poradiť bez štátnej podpory. "Nič také sme naozaj nedostali, dozvedeli sme sa iba z kuloárov, že peniaze nebudú kvôli nedostatku financií. Myslím si, že štát nevie doceniť prácu šľachtiteľov, ale to vyžaduje erudovanosť ľudí, ktorí v tejto oblasti rozhodujú. Zrejme to tak nie je. Práca šľachtiteľov na Slovensku je už niekoľko rokov na okraji záujmu, " uviedla Ľ. Macejková.
Ďalším paradoxom je, že spomedzi desiatich existujúcich šľachtiteľským staníc na Slovensku, z ktorých sú iba dve štátne, je stanica v Levočských Lúkach druhou najstaršou. V súčasnosti je práca tunajších šľachtiteľov napriek problémom, ktoré pretrvávajú, konkurencieschopná a na vysokej úrovni. Šľachtia tu dvadsať druhov tráv a ich súčasnou pýchou je odroda Timotejka zlatá Latima. Takýto trávnik je zelený skoro na jar aj neskoro na jeseň, v súčasnosti pracujú tunajší šľachtitelia na inovácii tejto odrody. Po 25 rokoch sa môže podľa slov Ľ. Macejkovej životnosť istého druhu trávy buď predĺžiť alebo zrušiť. "Trávy šľachtíme a robíme z nich miešanky, ktoré majú svoju kvalitu i hodnotu. Je to vedecká práca, veľmi náročná a nemôže to robiť hocikto. Vyšľachtenie trávy trvá niekedy aj desať rokov, a to podľa druhu. V súčasnosti konkurencia narastá, pretože sa k nám dostávajú trávy z Dánska, Holandska, Nemecka a v poslednom období i z Ameriky. Musíme tejto konkurencii čeliť a som presvedčená, že sme schopní ísť dopredu," dodáva Ľ. Macejková.
V posledných rokoch spolupracujú aj so zahraničnými partnermi, ktorí prejavili záujem o niektoré druhy tráv. Hospodária na ploche 126 hektárov. Trávy pestujú na rozlohe 45 ha, zvyšok tvoria obilniny. Pred niekoľkými rokmi po privatizácii, museli firmu stabilizovať a vytiahnuť ju z dlhov, ktoré spolu so spoločnosťou zdedili. Tie sa podarilo vyrovnať v priebehu desiatich mesiacov. "Myslela som si, že prvý rok bol najťažší, ale aj ten vlaňajší bol veľmi náročný. Napriek tomu sme zaznamenali obrat 12 miliónov korún a skončili sme so ziskom. Stratégiou na tento rok je obrat vo výške 15 až 17 miliónov korún," konštatuje riaditeľka akciovej spoločnosti, ktorá dnes považuje za prioritu oblasť šľachtenia i obchodnú činnosť, ktorá ich živí.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš