spolupráci s popradským Bambinom Nemocnica dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Prvoradým kritériom je predovšetkým návrat k prirodzenému zdroju výživy dojčiat, teda k dojčeniu.
"My sa v nemocnici už dlhodobo snažíme vytvoriť všetky podmienky pre maximálnu telesnú a psychickú pohodu matiek. Nie sú nám cudzie ani progresívne metódy, kolegovia z pôrodnice sa môžu pochváliť aj tým, že tam už mali absolútne naturálny pôrod," uviedla MUDr. Beáta Šoltýsová, primárka z detského oddelenia. Ako upresnila, keď do nemocnice prišla mamička, ktorá si želala prirodzený pôrod, lekári jej rozhodnutie rešpektovali. "Asistovali len svojou prítomnosťou v prípade problémov či potreby odborného zásahu," dodala. Pripustila, že aj pre lekárov bola takáto skúsenosť zatiaľ ojedinelou, ale pribúda mamičiek, ktoré sa informujú o možnostiach alternatívnych foriem pôrodu. V spolupráci s popradským Bambinom sa na pôrodnicu podarilo zaistiť aj pôrodnú stoličku, tú zatiaľ mamičky nevyužili.
"Princíp označenia "baby friendly hospital" však spočíva v podpore dojčenia a my sa na novorodeneckom oddelení snažíme ho propagovať," dodala primárka. Podľa jej skúseností aj v kežmarskej nemocnici v ostatnom období zaznamenali ústup dojčenia. "Zrejme sa pod to podpisuje tlak farmaceutických firiem i pohodlie mamičiek, ale prirodzená forma výživy je jednoducho nenahraditeľná," upresnila. Z kežmarskej nemocnice odchádza až 99 percent matiek, ktoré dojčia, po troch mesiacoch sa ich počet zníži na 60 percent. "Ideálne by bolo, keby pri dojčení zostali všetky aspoň pol roka," uviedla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš