hľadá nové inšpirácie a komunikuje.
Komunikácia prešovskej výtvarníčky Edity Vološčukovej a ukrajinského sochára Vasiľa Romana je tak trochu netradičná prostredníctvom mailov si posielajú správy zo svojich svetov výtvarného umenia. Výsledkom zaujímavého umeleckého puta je ich spoločná výstava na pôde Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, ktorú nazvali Hmatateľné záznamy na vzdialených stanoviskách.
Edita Vološčuková sa venuje grafike, počítačovej grafike a a úžitkovej tvorbe a je autorkou viacerých multimediálnych a konceptuálnych umeleckých projektov. Vystavuje doma aj v zahraničí, jej diela sú v domácich i zahraničných galériách aj súkromných zbierkach. A prečo multimediálny rozmer? "Ja dúfam, že tá moja počítačová grafika je silne ženská a že to tam cítiť. Mňa to veľmi baví, pracujem s viacerými médiami naraz a vždy som mala vzťah ku všetkým prírodným vedám a tak som sa veľmi potešila, keď ľudia vymysleli počítač. To je jedna z foriem, ako sa v postmoderne prepojili veda a umenie. Medzi umením a vedou nevidím bariéru. Vždy sa teším, keď môžem dokázať, že za počítačom sedí výtvarník, že počítač ma neovláda, ale ja tam dokážem vsunúť to, čo chcem a podmaním si ho. On je pre mňa ceruzka i štetec," vyznáva sa E. Vološčuková.
Ako hovorí, na to, aby človek dokázal komunikovať s abstraktnou vecou, sa to musí buď naučiť alebo sa otvoriť. Nie je totiž pravidlom, že ľudia konkrétnym veciam rozumejú viac. "Treba otvoriť dušu, vnímať to a tešiť sa z toho, čo je tam schované, utajené. Každý si má z výstavy odniesť to svoje, čo ho osloví," dodáva autorka, ktorá sa zúčastňuje medzinárodných umeleckých sympózií doma i v zahraničí. Ako zaujímavú hodnotí spoluprácu na medzinárodnom intermediálnom projekte Chazarský slovník odvíjajúcu sa od románu lexikónu v stotisícich slovách od juhoslovanského spisovateľa Milodara Paviča. Akcia v pražskej synagóge trvala asi dve hodiny, každý si pritom hájil svoju časť Chazarského slovníka. "Na veľkom pieskovisku sme vytvárali mandalu a kyvadlo nad nami určovalo našu činnosť. Bola to myšlienkovo veľmi abstraktná a náročná vec. Chystáme sa ju ešte zopakovať, ale určite v inej podobe," vysvetľuje E. Vološčuková.
Sochár z Užhorodu Vasiľ Roman sa venuje plastike malých foriem, záhradnej a parkovej plastike, kresbe i počítačovej grafike. "O našej vzájomnej komunikácii s Editou môžem povedať, že sa navzájom obdivujeme," skonštatoval. Obaja považujú toto stretnutie za vzácne a ojedinelé. "Stretli sme sa na jednom sympóziu, kde sme nezáväzne pracovali a pri záverečnej inštalácii sme zistili, že sme iní ako ostatní, všetko ostatné bolo v klasických formách. Tak sme začali viac komunikovať, aj prostredníctvom mailov, potom sme mali spoločnú výstavu v Užhorode. Naše stretnutie považujem za úžasný dar," tvrdí výtvarníčka.
Spišskonovoveská galéria je známa medzinárodnými aktivitami, ďalšou v poradí je výstava tejto slovensko ukrajinskej autorskej dvojice, ktorá spolupracuje od roku 2000 a absolvovala šesť spoločných výstav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš