noviny potvrdil riaditeľ Odboru poriadkovej polície OO PZ V Spišskej Novej Vsi mjr. Ing. Ján Rímsky, oproti minulému roku tieto čísla mierne stúpli. Menej je však vídať Rómov s hrubým drevom. Tí si na kúrenie z lesov národného parku odnášajú predovšetkým haluzinu či odpadové drevo. "Pod tieto čísla sa podpísala predovšetkým tohtoročná tuhá zima a mrazy. Vlani sme zaznamenali na úseku lesného hospodárstva štyri priestupky," priblížil J. Rímsky.
Oveľa väčšie čísla policajná štatistika uvádza pri trestných činoch na pôde lesného hospodárstva. "Kým vlani to bolo celkom 56, od začiatku tohto roka sme zaregistrovali už 121 trestných činov, z toho odboru skráteného vyšetrovania bolo postúpených až 98 z nich," priblížil aktuálne čísla J. Rímsky.
Ako ďalej uviedol, už tradične najväčším problémom je nelegálny výrub stromov v blízkosti rómskej Letanovskej osady. V poslednom období však stúpla aktivita aj v Rudňanoch, kde vidieť, že Rómovia okrem haluziny z lesov berú aj hrubé drevo. Naopak situácia sa značne zlepšila v blízkosti rómskej smižianskej osady. "Títo Rómovia z lesov berú najmä haluzinu, na ktorú majú od vlastníkov lesov povolenie. Podobne je tomu aj v prípade Novoveskej Huty. Aj tam sme v poslednom období zaznamenali podobnú aktivitu. Aj v tomto prípade sa vedeli preukázať povolenkami," zdôraznil J. Rímsky.
Ako sme už na stránkach našich novín informovali, ochranári zo Správy národného parku Slovesnký raj, už avízovali tohtoročné zvýšenie nelegálnych výrubov zo strany Rómov. Podľa slov vedúceho Obvodného lesného úradu v Spišskej Novej Vsi Ing. Štefana Čurillu, problémom nelegálnych výrubov je samotná legislatíva a farmársky zákon nepriniesol v oblasti nelegálnych výrubov zlepšenie. Ako Š. Čurilla zdôraznil, nie je farmárskym zákonom v pravom slova zmysle. "Ide iba o tzv. kozmetickú úpravu trestného zákona. Skoro všetky krádeže drevnej hmoty sú v súčasnosti posudzované ako priestupky, nie ako tresty, ako sme to od tohto zákona očakávali. Čo máme z toho, keď máme ročne riešených pri priestupkoch 70 Rómov a nemôžeme vymôcť ani jednu pohľadávku. Uvedomujú si, že nie sú postihnuteľní. Sú to sociálne prípady, nezamestnaní a na ich životné minimum sa im nedá siahnuť. Zákon by sa mal v prvom rade novelizovať a za krádež dreva označiť jeho akékoľvek nelegálne privlastnenie. Výška škody by potom zodpovedala výške trestu," zdôraznil.
J. Rímsky si to však nemyslí. Skôr naopak. "Farmársky zákon so sebou priniesol určité zlepšenie, najmä v Slovenskom raji. Počas uplynulého roka sme vykonali 64 kontrol zameraných na nelegálny výrub a vývoz drevnej hmoty. V súčasnosti už menej vidieť Rómov nosiť z lesov hrubé drevo, skôr haluzinu. Navyše počas kontrol sa preukazujú aj povolenkami na túto haluzinu či odpadové drevo. Samozrejme situáciu i naďalej monitorujeme. Sme v kontakte aj so strážnikmi v národnom parku a takisto sme pripravení v prípade potreby kedykoľvek zasiahnuť. Pravdou však je, že tých oznámení o nelegálnom výrube je pomenej," dodáva na záver riaditeľ poriadkovej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš