predpokladajú, že čísla nelegálnych výrubov počas vykurovacej sezóny stúpnu.
Pre naše noviny to potvrdil riaditeľ správy Ing. Dušan Bevilaqua. "Tohtoročné mrazy spôsobujú vyššiu "návštevnosť" lesov zo strany Rómov bývajúcich v osadách pri vstupoch do Slovenského raja. Navyše, strážcovia zaznamenávajú časté vstupy do lesa bez toho, aby o tom vlastník vedel," zdôraznil D. Bevilaqua.
Ako nám povedala Ing. Katarína Škorvánková zo S-NP Slovenský raj, strážna služba sa v uplynulých mesiacoch viac zamerala práve na nelegálny výrub stromov. "Od novembra minulého roka do konca februára 2005 sme vykonali 97 kontrol z plánovaných 54. Z toho jedenásť prebehlo počas víkendu. Okrem toho kontrolu zabezpečujú aj jednotlivé urbariáty a vlastníci lesov. Najlepšia spolupráca je so Združením vlastníkov lesov Smižany. Naopak, kontrola značne pokrivkáva, resp. je veľmi sporadická zo strany hrabušického urbariátu. Veď napr. z tohto urbariátu ešte v novembri 2004 zmizlo 37 stromov (cca 100 kubíkov) a urbariát o tom nevedel. Nevieme však potvrdiť, že to bol jednoznačne nelegálny výrub zo strany Rómov," zdôraznila.
Podľa slov zástupcu Združenia vlastníkov lesa Smižany, iba stráženie lesov problém nelegálneho výrubu nerieši. "V rómskej osade pri Smižanoch žije približne dvetisíc Rómov. Tí by počas zimy potrebovali 2500 až 3000 kubíkov drevnej hmoty na kúrenie. My však môžeme ročne vyťažiť do tisíc kubíkov. Takže to nepokryje ani tieto potreby. Samotný predaj palivového dreva je navyše pre nás stratovým. I keď chodíme strážiť les, nelegálnym výrubom nedokážeme zabrániť. Niektorí Rómovia sú takí vynaliezaví, že vozíky na drevo si cestou do lesa nesú na chrbte, aby sme po ich stopách nemohli ísť. Problém si vyžaduje predovšetkým riešenie v sociálnej oblasti a tým by sa mali zaoberať predstavitelia samosprávy," priblížil.
Ako zdôraznil vedúci Obvodného lesného úradu v Spišskej Novej Vsi Ing. Štefan Čurilla, problémom nelegálnych výrubov je samotná legislatíva. "Pre každého občana tejto krajiny musí platiť rovnaký meter nielen v právach, ale predovšetkým v povinnostiach. Hoci dlho očakávaný farmársky zákon u nás platí, nie je farmárskym v pravom slova zmysle. Ide iba o tzv. kozmetickú úpravu trestného zákona. Skoro všetky krádeže drevnej hmoty sú v súčasnosti posudzované ako priestupky, nie ako tresty, ako sme to od tohto zákona očakávali. Čo máme z toho, keď máme ročne riešených v priestupkoch 70 Rómov a nemôžem vymôcť ani jednu pohľadávku. Oni sú si vedomí toho, že nie sú postihnuteľní. Sú to sociálne prípady, nezamestnaní a na ich životné minimum sa im nedá siahnuť. Zákon by sa mal v prvom rade novelizovať a za krádež dreva označiť jeho akékoľvek nelegálne privlastnenie. Výška škody by potom zodpovedala výške trestu," priblížil Š. Čurilla.
Podľa slov predsedníčky Združenia miest a obcí Spiša a starostky Spišských Tomášoviec Zuzany Nebusovej, problém nelegálnych výruby veľmi úzko súvisí s úžerou, ktorá sa už roky rozmáha v rómskych osadách. "Rómom v súčasnosti postačia peniaze tak akurát na chlieb či základné potraviny a už na druhý deň od prevzatia peňazí nemajú ani korunu. Dôvodom sú vysoké úroky, ktoré musia svojim "dobrodincom" vrátiť spolu s pôžičkou. Tak im neostáva ani na nákup dreva na kúrenie. Táto úžera tu existuje, ale mi ju nevidíme. Ani samotní Rómovia nám ju nechcú potvrdiť. Isté riešenie vidím aj v pripravovaných zmenách v sociálnej oblasti. Od začiatku budúceho roka majú prejsť sociálne dávky do kompetencie obecných a mestských úradov. Obec by mohla s nimi disponovať tak, že Rómom by zostalo aj na drevo. I keď to značne zaťaží prácu obecných úradov, verím, že to bude na prospech sociálne odkázaných ľudí. Dôležité je však, aby s delimitáciou týchto povinností pribudla aj administratíva," dodala na záver predsedníčka ZMOS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš