Veľkom hangu ho strhla a zasypala lavína. Krátko predtým Juraja míňalo sedem horolezcov, po páde lavíny prešli miestom ďalší ľudia. Počasie a prítmie spôsobili, že lavínisko zostalo nepovšimnuté. Až znepokojený chatár, ktorý sa vybral Jurajovi naproti, pochopil, že je zle. Možno nemuselo byť, keby... Záchranári Juraja našli na druhý deň napriek intenzívnemu sondovaniu lavíniska v hroznom počasí až na druhý deň. Pochopiteľne, mŕtveho.
Ešte o päť rokov skôr sa pod lavínou ocitol rakúsky skialpinista Herbert Fournier s Danielou Venier. Všetko sa síce po dramatickej situácii dobre skončilo, ale Herbertovi sa tie minúty v mysli často vracali. Tak intenzívne, že hľadal spôsob, ako pomôcť tým, ktorí sa v objatí lavíny ocitnú. A našiel! Výsledkom bola lavínová lopta.
Člen Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby Vasil Saloň bol vlani na najväčšej európskej výstave športových potrieb ISPO v Mníchove: "V stánku Avallanche Bal som si všimol upútavku na jednoduché zariadenie, pomáhajúce nájsť človeka zasypaného lavínou. Veľa razy som bol pri márnych záchranných akciách; väčšinou sme znášali už mŕtvych. A pri analýzach sme sa zamýšľali: Muselo to byť?"
Názov jednoduchého zariadenia je: lavínová lopta. V púzdre je pružina (princíp pasce na myši, poznámka redakcie), ktorá vymrští šesťmetrovú lavínovú šnúru, na konci ktorej je vak otvárajúci sa ako lampión. Ten pláva po povrchu lavíny aj keď sa človek dostane pod snehovú vrstvu. Partner môže postihnutého nájsť prakticky hneď a zachrániť mu tak život. Zariadenie je schopné po jednej minúte opätovného použitia.
V lavínovej záchrane je dôležitých prvých 15 minút. Dvadsaťročným vyhodnocovaním lavínových nešťastí a ich následkov je preukázané, že do 15 minút od zasypania možno zachrániť až 92 % postihnutých. Po 35 minútach šance klesajú na asi 30 %, a krivka nádeje prudko padá k nule... Väčšina postihnutých, ktorí v lavíne zomreli, boli v hĺbke od 70 do 200 cm.
Momentálne má na Slovensku päť lavínových lôpt k dispozícii Dobrovoľný zbor THS, tri sú v Stredisku lavínovej prevencie v Jasnej a ďalšie v individuálnom používaní. Jednu lavínovú loptu má horský vodca a pracovník HZS Vysoké Tatry Peter Šperka: "Toto zariadenie je určené laickej verejnosti, ktorá chodí do hôr na bežné lyžiarske túry. Výhodou je rýchla identifikácia miesta zasypania, jednoduchosť obsluhy - stačí potiahnuť za rukoväť - a aj cenová dostupnosť." Peter Šperka však upozorňuje, že dôležitá v teréne je v každom prípade lavínová lopatka.
Vráťme sa k tohtoročným dvom smrteľným prípadom vo Vysokých Tatrách. Oba sa udiali v lavíne. V oboch prípadoch boli postihnuté dvojice a jeden bol na povrchu lavíny alebo sa rýchlo vyhrabal. Na začiatku bolo "keby". Ozaj, ako rýchlo by sa zorientoval partner, keby videl na lavínisku červenú guľu, od nej šnúrku. Možno by na českých cintorínoch boli o dva kríže menej.
Autor: Mikuláš ARGALÁCS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš