Prepustili lekára, ktorý odmietol dať liek na vyvolanie potratu
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove prepustila lekára, pretože okrem iného odmietol podať pacientke liek, ktorý spôsobuje
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
interrupciu. Lekár nemocnicu zažaloval. Žiada, aby súd výpoveď z pracovného pomeru označil za neplatnú. Okrem toho požaduje aj náhradu mzdy. Lekára zastupuje advokát Ján Čarnogurský.
Lekár je do dnešného dňa nezamestnaný. Lekár sa už pri nástupe do zamestnania dohodol s primárom
gynekologického oddelenia, že pre výhrady svedomia nebude vykonávať interrupcie. Ako uviedol včera Čarnogurský, nemocnica túto dohodu viac než rok dodržiavala. Až v roku 2004 jednotliví pracovníci začali mať výhrady k lekárovmu odmietaniu úkonov, ktoré súvisia s interrupciami.
V uvedenom prípade lekár odmietol podať pacientke liek, ktorý by vypudil živý plod z maternice. Lekár vzhľadom na známe účinky lieku ho odmietol aplikovať, pretože by išlo o vyvolanie potratu. Po odmietnutí liek podal pacientke iný lekár. Jeho aplikácia následne vyvolala potrat. Podľa Čarnogurského pokyn na podanie lieku bol porušením dohody pri nástupe do práce, ale aj porušením súčasných právnych predpisov.
"Podľa Ústavy má každý právo na život a ľudský život je hodný ochrany už pred narodením, čiže nebolo možné lekára nútiť, aby robil takýto úkon," povedal Čarnogurský. Výpoveď z práce pre lekára je podľa neho neplatná. "Za komunizmu v roku 1985 zdravotná sestra vo Zvolene dostala kárne opatrenie, pretože odmietla asistovať pri interrupciách. Súd to kárne opatrenie zrušil," dodal Čarnogurský.
Tento prípad podľa jeho slov ukazuje potrebu uzatvorenia zmluvy o výhradách svedomia s Vatikánom a ostatnými registrovanými cirkvami na Slovensku. Zmluva by konkretizovala ustanovenia rôznych zákonov a ústavy, ktoré už existujú, ale ich výklad nie je dostatočne jednoznačný.
Riaditeľ nemocnice Peter Biroš má na vec celkom odlišný názor. Ako uviedol pre agentúru SITA, lekár dostal k 1. februáru oficiálnu výpoveď. "Prijal som ho na prosbu známeho s tým, že sme uzavreli džentlmenskú dohodu. Tá sa týkala toho, že nebude vykonávať činnosti, ktoré sú proti jeho presvedčeniu," uviedol riaditeľ nemocnice.
Podľa neho však dotyčný lekár ústretovosť zneužíval, o čom sú aj oficiálne záznamy. "Problémy nesúviseli s jeho svedomím a náboženským presvedčením. Boli to iné chyby, keď nerešpektoval nariadenia primára alebo atestovaných kolegov," zdôraznil Biroš. Zároveň poznamenal, že lekár musel pre podobné nezhody odísť už zo štyroch predchádzajúcich pracovísk.