problémy s prístupom k informáciám. Aj preto by mali kvôli ľahšiemu čerpaniu k financií, či už na infraštruktúru, sociálnu vybavenosť, ale i zamestnanosť a celkový hospodársky rozvoj obce využívať skúsenosti tých, ktorí už týmto prešli.
Prostredníctvom projektu International Communal Network (ICNW) pomáha od vlani Rakúsky zväz obcí na základe vlastných skúseností východoslovenským obciam hľadať riešenia spomínaných problémov. Projekt ICNW slúži na vytvorenie cezhraničnej spolupráce medzi obcami a zväzmi obcí v Európe. Na výmenu skúseností, know-how, riešení v oblasti rozvojových stratégií, územného plánovania, podnikania a podobne.
V projekte spolupracuje 22 partnerov, najmä združení obcí, z 13 krajín Európy. Ide približne o 9 500 obcí, v ktorých žije celkovo 100 miliónov obyvateľov. Zo Slovenska sa do projektu zapojilo Regionálne vzdelávacie centrum (RVC) z Prešova, ktoré združuje asi 160 obcí Prešovského kraja a košické združenie Euroregión Karpaty.
Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ, v rámci programu Interreg IIIC sumou 1 milión eur. Plný objem prostriedkov na projekt tvoria 2 milióny eur. Sú tam aj príspevky partnerov. Konkrétne RVC v Prešove dalo do projektu 3 000 eur, na dobu jeho trvania tri roky. "Očakávame štyri, až päťkrát väčšie čerpanie prostriedkov ako je náš vklad," skonštatoval Dušan Verčimák, manažér vzdelávania RVC v Prešove.
V jednotlivých partnerských krajinách prebiehajú od minulého roka stretnutia pracovných skupín a workshopy. Najbližší bude 8. marca na Slovensku v Lipovciach (okres Prešov) v hoteli Kaňon. "Záujem zo strany samospráv je väčší, ako sme si mysleli. Počítame minimálne s 50-timi starostami obcí, zo šiestich okresov Prešovského kraja a ôsmimi lektormi z Rakúska," konkretizoval D. Verčimák.
Workshop organizuje práve RVC Prešov. Medzi lektormi by mali byť aj starostovia rakúskych obcí, ktoré už majú problémy našich obecných samospráv i financovanie zo štrukturálnych fondov EÚ za sebou. Diskusia bude prebiehať na témy rozvojových možností podhorských obcí, prípravy projektov, obnoviteľných energií, separovaného zberu a vodného hospodárstva. Aj obce vyberalo RVC spomedzi svojich členov na základe podobností v problémoch, s ktorými sa potýkajú. Výstupy z workshopu rozošlú aj starostom, ktorí do Lipoviec neprídu.
"Na tento workshop nám témy nevnucovali rakúski partneri. Naopak, na sto percent zohľadnili to, čo ponúkali slovenské obce. Pretože starostovia vedia najlepšie, čo potrebujú. A to sa naozaj aj dozvedia. Nie je to štandardný postup školiteľov, nie vždy sa používa," dodal Dušan Kováč z prešovskej spoločnosti Ost-West Partner, s. r. o., ktorá pomáha RVC pri organizovaní workshopu a stála do začiatku pri tvorbe kontaktov s rakúskymi obcami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš