generácie básnikov hlavným mestom poézie.
Literárny klub, ktorý funguje v metropole Spiša už viac ako dve desaťročia, sa totiž pod vedením básnika Jána Petríka, skutočne postaral o úctyhodný počet básnikov, poetiek i prozaikov, ktorí žali a žnú úspechy takmer na všetkých celoslovenských i medzinárodných súťažiach. Kvalitná literárna tradícia i autorské zázemie inšpirovalo aj spišskonovoveského spisovateľa Petra Karpinského, tiež odchovaného tunajším literárnym klubom k tomu, aby v hlavnom meste poézie túto tradíciu oživil. Stalo sa tak uplynulú sobotu, keď sa v indickej reštaurácii a čajovni Sarasvati v Spišskej Novej Vsi stretli všetci, čo majú k literatúre blízky vzťah.
Hosťom prvého literárneho večera, ktorý je iba začiatkom ďalších stretnutí s prozaikmi a básnikmi z východu, bol tentoraz Popradčan Radoslav Tomáš, mladý úspešný básnik a najnovšie i prozaik. V súčasnosti pripravuje na vydanie svoj knižný debut a ako priznáva, básne začal písať ako začiatočník z celkom prozaických dôvodov. "Tak ako každý zaľúbený chlapec som sa aj ja pokúšal hrať na gitare. A keď som sa naučil zopár akordov, chcel som si k tomu zložiť aj nejaké texty. Napokon to skončilo tak, že to neboli texty, ale básne. A tak je to dodnes," tvrdí R. Tomáš, ktorý tiež zakotvil v Spišskom literárnom klube a dnes je laureátom takmer všetkých slovenských literárnych súťaží. Tvorbu mladého talentovaného básnika začali niektorí literáti porovnávať s poéziou básnika Štefana Strážaya. Aj keď R. Tomáš tento vplyv nepopiera, ako vraví, dnes je sám sebou a verše známeho slovenského básnika boli v jeho začiatkom iba akýmsi odrazovým mostíkom. "Mám vlastný štýl, ktorý sa podľa mňa dosť podstatne odlišuje od Strážayovej poetiky. Vplyvy však existujú. Kedysi som napríklad menej čítal, pretože som sa bál, že to ovplyvní moju tvorbu, že začnem zákonite niekoho napodobňovať. Ale potom som napísal báseň, a keď som si začal namýšľať, že som vymyslel niečo originálne, ktosi mi povedal, že to predsa už niekto predo mnou napísal. Až tak som zistil, že som objavil teplú vodu aj to, že je dobré mať načítané veci, aby som sa vedel zorientovať a vyhnúť tomu, čo tu už bolo. Donútilo ma to hľadať a napokon i nájsť vlastnú cestu," spomína.
Scenárista večera, prozaik P. Karpinský chce v budúcnosti osloviť ďalších autorov z východného Slovenska. Ako tvrdí, práve tu bolo a stále je najviac kvalitných literátov. "Myslím si, že treba skutočne oživiť túto literárnu tradíciu a opäť vrátiť zmysel slovám Vojtecha Kondróta, ktorý Spišskú Novú Ves vyznamenal takýmto výrokom. Som presvedčený, že takéto literárne stretnutia majú svoj zmysel a určite si nájdu svojich priaznivcov. Mám pocit, že čosi podobné tu naozaj chýbalo. Možno si niektorí myslia, že len v Bratislave sú kvalitní autori, pretože sa všetka pozornosť sústreďuje tam, ale opak je pravdou, práve tu na východe je ich oveľa viac," konštatuje P. Karpinský.
Prvé literárne stretnutie sa bez pochýb vydarilo. Malo svoje publikum, duchovný rozmer i kvality. Ak máte chuť spríjemniť si jednu z marcových sobôt, v reštaurácii Sarasvati sa ďalšie stretnutie s Petrom Karpinským uskutoční už 19. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš