bytu. Ide nové byty na Majakovského a Sabinovskej ulici. K žrebovaniu mesto pristúpi preto, ako sme už informovali, že viacerí pôvodne vyžrebovaní adepti sa možnosti prísť do týchto bytov vzdali. Problémom je vysoké nájomné. "Pri nájomnom asi 3 800 korún si spočítajú, že je im možno jednoduchšie zohnať peniaze, odkúpiť byt a splácať ho. Ten byt im pritom ostane. Aj to je argument, prečo odstupujú vyžrebovaní nájomcovia," povedal včera prešovský primátor Milan Benč.
Nájomné byty tvoria iba časť komplexu Majakovského - Sabinovská. Ďalšie bytovky chce mesto odpredať. Posledné štyri bytovky, ktoré stoja prakticky mimo uceleného komplexu, mieni zbúrať a ponúknuť súkromným firmám na výstavbu nových bytov.
Mesto sa sprvu potýkalo s problémom, že cena za byty, ktoré chce dokončiť (len za náklady), bola vyššia, než je komerčná cena v metropole Šariša. Došlo však k zmene, vďaka tomu, že Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) poskytuje možnosť prispenia až 80 percentami z celkovej sumy bytu. "Napĺňajú sa nám žiadosti na 54 rozostavaných bytov. Záujem je zatiaľ zhruba 50-percentný," povedal primátor a dodal, že ľudia nemajú interes o byty na prízemí. Tie by v takomto prípade mohli ostať mestské a byť poskytované ako nájomné byty.
Čo má teda mladá rodina robiť, ak chce kúpiť byt v spomínanom komplexe?
"Nemusí zaplatiť 50 percent sumy. Zmenili sme to, aby sa ľudia mohli uchádzať o odkúpenie už hotového bytu do dvoch rokov. Prínos mesta by mal byť v tom, že nechceme hneď 50 percent vyplatiť, ale len 20 percent, ako určitý záväzok. Štátny fond rozvoja bývania im dá po dokončení stavby 80 percent," povedal primátor.
S vyzbieranou sumou by podľa jeho slov mesto v spolupráci s dodávateľom mohlo preklenúť nedostatok zdrojov a byty dokončiť. Háčik je v tom, že 80 percent zo ŠFRB nie je nárokovateľných. "Keď ich nedostanú, musia mať alternatívu, hypotekárny úver. Žiadosť na ŠFRB im urobíme my, táto kompetencia prešla na mestský úrad," povedal M. Benč. V prípade, že občania zaplatia 20-percentnú zábezpeku, nezískajú dotáciu zo ŠFRB a odmietnu inú formu, byt ostane v majetku mesta, ktoré ho ponúkne na odpredaj a po ňom vráti žiadateľom ten 20-percentný vklad.
Mesto chce riešiť bytovú otázku komplexne. Nielen, čo sa týka bytov pre mladé rodiny, ale aj prístreší pre neplatičov. O návrhoch na vypratanie bytu (radnica disponuje šestnástimi) bola reč aj na minulotýždňovom stretnutí s Klárou Orgovánovou, splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity, ktorá podľa Benča prisľúbila pomoc pri budovaní prístreší. "Vysťahovaním na ulicu nevyriešime nič," dodal primátor. Celkovú koncepciu bytovej politiky spracováva Fakulta prírodných a humanitných vied PU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš