Snoubordisti skákali v Drienici, zažiaril aj mladý Prešovčan
Prešov - Pred niekoľkými rokmi nikto nečakal, že snowboarding na Slovensku osloví. Ide o disciplínu, ktorá nepozná vekové hranice. Snowboarding nie
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
je iba o športe, ale predstavuje spoločenský záujem a veľkú šancu na zblíženie. Možno aj preto bolo v sobotu na Drienici veľa milovníkov tohto športu. Ich počet na meter štvorcový sa odhadoval naozaj ťažko. V 5. ročníku Snowboardfestu bolo 33 účastníkov, na štart sa ich však kvôli zraneniam dostavilo iba tridsať.
Vo všeobecnosti išlo o najvyšší počet jazdcov v histórii snowboardingu na Drienici. Súťažilo sa formou Strainght Jump, čo znamená, že do finále sa súťažiaci kvalifikovali skokmi na veľkom snehovom mostíku.
Snowbordisti, ktorí na Drienicu po ročnej prestávke prišli, sú podľa hlavného organizátora Jozefa Murína európskou jednotkou. "Majú sponzorov, sú aktívni, musia strašne veľa najazdiť, ich vek sa z roka na rok znižuje," dodal. Zároveň podotkol, že výstroj pre priemerného snowbordistu vyjde možno aj na 40 tisíc korún.
V sobotu na Drienicu prišli snowbordisti z Bratislavy, Čadce, Žiliny, Liptovského Mikuláša, Banskej Bystrice z Prešova i ďalší. Ako sme zistili, vek tých, čo sú na špičke v snowboardingu, sa pohybuje okolo tridsiatky. "Nie je totiž jednoduché byť gumeným mužom," uviedol Murín. Dodal, že vo svete aj tí najlepší dosahujú vek okolo tridsiatky. Na Slovensku sa vekové rozpätie snowbordových jazdcov znižuje. Na Drienici mal najmladší účastník štrnásť a ihneď za ním bol šestnásťročný Prešovčan Daniel Fraňo, ktorý sa skvele predviedol v "domácom" prostredi - umiestnil sa v prvej šestke celkového poradia! "Smutné je to, že zatiaľ snowbordisti nemajú svoj klub," podotkol J. Murín. Zároveň uviedol, že stále je pomer snowbordistov voči lyžiarov 3:2, aj keď podľa neho nevraživosť medzi tými dvoma druhmi športov je už minulosťou.
Mostík na Drienici mal 11 metrov a podľa istých účastníkov súťaže bol v tejto sezóne najlepší na Slovensku. Podľa niektorých súťažiacich to však bola len kopa snehu spravená pre zábavu. Dobrý mostík musí nielen vynášať do výšky, ale potrebuje čas, aby rider mal možnosť urobiť figúru. Na súťaži v Drienici hodnotili tak obtiažnosť snwboardovej figúry, ako aj jej estetiku a čistotu dopadu.
Pre informáciu uvádzame, že podľa Jozefa Murína väčšina účastníkov Snowboardfestu na Drienici mali aj napriek nízkemu veku sponzorov, a tiež možnosť súťažiť na rôznych európskych súťažiach. Najväčší úspech v histórií mal skok CAP 900. Po výskoku sa jazdec otočil o 900 stupňov.
"Na toľko nemáme," povedali pre Korzár prominentní účastníci súťaže. Maximálne sa cítili na 720. Preteky napokon vyhral sedemnásťočný Martin Matys z Čadce so skokom Frontside 540.
Jozef Murín o konkrétnych jazdcoch uviedol, že "ich počet sa zmenšil preto, lebo niektorí sa zranili. Aj Anička Súkeníková z Košíc sa mimoriadne snažila, ale márne, nevyšlo to. Dievčatá to majú jednoznačne ťažšie."
Čo sa týka povinosti mať prilbu, Murín uviedol, že tá sa nikde v podmienkach súťaže neobjavila. "Ak súťažil mladší ako šestnásť, potreboval súhlas rodičov," dodal. Na otázku, či mali aj úraz, uviedol, že nič vážne, len jeden z účastnkov si udrel hlavu v rozjazdách. "Nič sa nestalo, ale po skúsenostiach, aké máme, teda, že minulý rok sa o jednom z účastníkov rozšírilo po Prešove, že zomrel, musím povedať, že je živý a zdravý a nič mu nechýba," uviedol Murín. Dodal, že "ak sa napíše, že niekoho oživovali, tak zajtra bude mať určite v Prešove pohreb," doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš