pediatri a po tomto čase už iba lekári detského oddelenia nemocnice. Riaditeľ NsP Bardejov Marián Petko považuje tento stav za štandardný. V tom zmysle, že ak niekto príde na pohotovosť, zazvoní a čaká. Vôbec ho nezaujíma, kto jeho dieťa ošetrí, či je to lekár slúžiaci na pohotovosti, alebo lekár z nemocničného oddelenia. Dôležité je, aby choré dieťa mal ošetrené. Problém však môže nastať, ak k detskému pacientovi sa žiada výjazd. V tom prípade prichádza do úvahy rýchla pomoc. Čo však s tým, ak rýchla pomoc je na výjazde? Má povinnosť ísť k detskému pacientovi lekár pohotovostnej služby dospelých? Podľa predsedu komisie zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petra Bizovského (na snímke) je 24-hodinová starostlivosť o pacienta v náplni lekárov. "Je to síce povinnosť lekárov, ale za sumu, ktorú za pohotovosť zarobia, by určite údržbár neprišiel vymeniť batériu," dodal. "Bohužiaľ, zo zákon to však musia robiť," zdôraznil, zároveň však podotkol, že teoreticky by to túto pohotovosť mohli robiť tak lekári dospelých, ako "detskári", ale jedni aj druhí sa boja a preto radšej na pohotovosti slúžia tak pediatri, ako aj lekári prvého kontaktu.
Bizovský však podotkol, že každý občan musí byť pripravený poskytnúť predlekársku pomoc. "Lekár, hoci je aj súkromne vo vlaku, musí byť pripravený poskytnúť pomoc na inej úrovni, ako nelekár, určuje mu to vyhláška," uviedol. Čo sa týka lekárskej pomoci v bardejovskej nemocnici, Bizovský uviedol, že povinnosťou nemocnice je ju organizovať, nie však zabezpečovať. "Organizovať, to znamená zabezpečiť priestory, lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, rozpísať služby, tiež dispečing a mať s poisťovňou podpísané zmluvy." Na otázku, či je povinnosťou lekárov dospelých slúžiť na lekárskej službe prvej pomoci a detských lekárov nie, reagoval Bizovský konštatovaním, že je to otázkou dohody. "Robiť sa to môže iba na základe dobrovoľnosti," uviedol a poznamenal, že aj pediatri majú v licencii konštatovanie o 24-hodinovej povinnosti o poskytovaní lekárskej povinnosti. "Aj platby od poisťovni sú podmienené tým, že dospelí, detskí lekári, aj stomatológovia musia poskytovať 24-hodinovú pohotovosť," dodal.
Podľa riaditeľa bardejovskej nemocnice problém s pohotovosťou majú hlavne pri lekárňach, lebo sú otvorené len do 22.hodiny. "U nás v Starej Ľubovni sú lekárne otvorené do 20. hodiny, potom sú nahlásené príslužby, to znamená, že lekárnici sú doma na telefóne. Organizujeme to lepšie, lebo ak pacient potrebuje liek, ktorý na pohotovosti nie je, a nemocnica ho tiež nemá prečo vydávať, tak lekár z pohotovosti zavolá telefonicky lekárnika z príslužby a pacient dostane lieky, ktoré potrebuje," uviedol Peter Bizovský.
Autor: Marianna MEŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš