Jozef Bača, na výmenu okien škola vyčlenila v rozpočte 700-tisic korún. Na všetkých 170 okien to však postačovať nebude.
Ako nám potvrdil J. Bača, staré okná však nie je jediný problém, ktorý vedenie školy trápi. Tomu už niekoľko dni nedá spávať školská kotolňa. Dva zo štyroch kotlov, ktoré zabezpečuje teplo v škole totiž vypovedali službu. Presnejšie praskli v nich články. "Momentálne kúrime iba dvoma kotlami. Kedykoľvek môže kotolňa vypovedať službu zo dňa na deň," priblížil aktuálnu situáciu J. Bača. Jeho slová potvrdzuje aj nedávny výpadok ďalšieho kotla. "V priebehu jedného dňa, v čase najväčších mrazov nám zo štyroch kotlov išiel dokonca iba jeden. Museli sme vymeniť poškodene články. Teplo tak zabezpečovali iba dva kotle, z toho jeden kvapkal. V triedach sme vyučovali v sedemnásť stupňových teplotách. Voda z dvoch pokazených kotlov striekala a hneď na zemi aj mrzla. Paradoxom je, že o pár dní nato praskol ďalší článok. Ten sme opäť museli vymeniť," uviedol riaditeľ školy.
Podľa slov jeho zástupcu Ing. Jána Jurečka jednou z príčin praskajúcich článkov v kotloch je nevhodné konštrukčné riešenie kotolne. I keď kotolňa patrí k pomerne mladým, má iba 7 rokov! vykurovací systém má už päť krížikov. "Niektoré technické veci sa nedomysleli. Kotolňa je situovaná excentricky, teda nie je to systém vyvážený, kotolňa nie je v strede vykurovacieho systému. Na ten typ kotla, aký máme je požiadavka, aby voda vracajúca sa do kotla mala minimálne 50 stupňov. U nás má však voda na výstupe 70 stupňov a pri návrate má teplotu pod 50 stupňov. Problémy praskania článkov spôsobuje aj tvrdá voda. Za tie roky sa na článkoch vytvorila niekoľko centimetrová vrstva vodného kameňa a dochádza tak k prehrievaniu a následnému praskaniu. Konštrukčne nie sú tieto kotly najšťastnejším riešením. Tu by pomohli kondenzačné kotle, pri ktorých voda vracajúca sa späť do kotlov by mohla mať aj teplotu blízku k nule," zdôraznil J. Jureček.
Podľa slov J. Baču, vykurovanie školy, ktorú v súčasnosti navštevuje 544 žiakov, počas roka zo školského rozpočtu vytiahne okolo 500-tisíc korún. Praskanie článkov začalo vedenie školy trápiť už na sklonku uplynulého roka. Ako nám potvrdil riaditeľ školy už v minulom roku si oprava vyžiadala 170-tisíc korún a od začiatku tohto roka ďalších 40-tisíc. Na kúpu a výmenu jedného článku je zasa potrebných asi 25-tisíc korún. Preto vedenie školy uvažuje o čo najrýchlejšej výmene kotlov aj kvôli 40 percentným únikom tepla z dôvodu starých, netesniacich okien.
"Túto vykurovaciu sezónu už dotiahneme so starými kotlami. No keď sa oteplí, radi by sme kotolňu rekonštruovali. O polovicu finančných prostriedkov sa uchádzame v zmysle Metodického pokynu, ktorým sa určuje postup a podmienky poskytovania finančných prostriedkov na riešenie havarijných situácií z tzv. havarijného fondu. Ďalšiu polovicu chceme použiť z kapitálových výdavkoch či iných prostriedkov cez štátny rozpočet," dodáva na záver zástupca riaditeľa.
Podľa našich informácii pred uzávierkou novín v škole vypovedal službu ďalší kotol. Ako nám priblížil riaditeľ školy, tú momentálne vykuruje už iba jeden kotol, čo ohrozuje samotné vyučovanie. Našťastie deťom dnes začínajú týždenné jarné prázdniny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš