posledné roky.
Ako naše noviny informoval riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) JUDr. Michal Komara (na snímke), celková miera nezamestnanosti za rok 2004 za spišskonovoveský i gelnický okres sa pohybuje na úrovni viac ako 19 percent.
"Po rokoch, kedy sme po Rimavskej Sobote boli na druhom mieste v miere nezamestnanosti v rámci celého Slovenska, dnes sme obsadili už dvanáste miesto, čo je veľmi potešujúce. Potešujúcim je aj fakt, že v uplynulom roku v pôsobnosti úradu došlo k nárastu samostatne zárobkovo činných osôb, ktorých je dnes v oboch okresoch takmer 5 900. Ako aj to, že nedošlo k žiadnym hromadným prepúšťaniam, na čo sme v minulosti boli zvyknutí. Naopak negatívom je, že evidujeme až 49 percent nekvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v našej evidencii už viac ako 12 mesiacov. Práve tí majú najväčšie problémy zamestnať sa," priblížil aktuálny stav M. Komara.
Ako ďalej zdôraznil nájdu sa však aj takí, ktorí sú v evidencii už od vzniku úradu začiatkom deväťdesiatych rokov. Ich presný počet bude známy už v najbližšom období. Ide však prevažne o nekvalifikovaných uchádzačov, bývalých pomocných prácovníkov a pod.
I keď v roku 2004 bolo do aktivačných prác zaradených viac ako 7 800 uchádzačov, podľa slov M. Komaru nie vo všetkých obciach, kde tieto práce prebehli, priniesli očakávaný efekt. O tieto práce je však zo strany obcí permanentný záujem. "Zaradením 463 uchádzačov na tzv. absolventskú prax sme sa v rámci Slovenska dostali na jedno z popredných miest. Najväčší záujem o pracovné profesie najmä v zahraničí boli v oblasti služieb, stavebných prác, pomocníkov v domácnostiach i práce na lodi. Naďalej tu však pretrváva jazyková bariéra," zdôraznil M. Komara.
Podľa slov JUDr. Ruženy Vantrobovej riaditeľky odboru sociálnych vecí, odbor v roku 2004 vydal takmer 52-tisíc rozhodnutí a k decembru poberalo rôzne sociálne dávky 32 500 poberateľov. "Evidujeme 57 žiadostí o náhradné výživné a osemnástich žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť."
Ako ďalej priblížil riaditeľ ÚPSVaR, okrem Burzy práce, ktorú spustili už v minulom roku, v prvej polovici tohto roka, ako jeden z troch úradov práce na Slovensku, sprístupnia tzv. informačné centrum pre nezamestnaných zdravotne postihnutých. "Patríme k okresom s najvyšším podielom zdravotne postihnutých ľudí. V novom info centre bude k dispozícii odborné poradenstvo nielen lekára, ale aj psychológa či právnika. Centrum pomôže takýmto ľuďom pri ľahšom návrate na trh práce. Ďalšou novinkou je zákon, ktorý začne platiť od apríla a prináša prísnejšie podmienky v oblasti nelegálnej práce. Takúto činnosť budú kontrolovať aj úrady práce. Pri zistení práce "načierno" hrozí zamestnávateľovi pokuta až do výšky jedného milióna korún a po dobu piatich rokov nemôže žiadať o štátnu podporu. Nový zákon každopádne prinesie zvýšenie zamestnanosti," dodáva na záver M. Komara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš