Vysokých Tatrách, nie sú obyčajné. Zachraňujú ľudské životy.
Na Medzinárodný kurz lavínových psov prijalo pozvanie 58 ľudí so 46 psami. Okrem slovenských záchranárov si prišli metodiku precvičiť aj ich kolegovia z Poľska, Rakúska a Čiech. Na intenzívne sneženie si nesťažovali. Vraj aj psy si musia zvykať na tvrdé podmienky. Okrem toho sa o psovodi vzdelávali na odborných seminároch, skúsenosti si budú vymieňať ešte do soboty.
"Prvé tri dni sme nacvičovali záchranu z lavín, aj v spolupráci s vrtuľníkom ministerstva vnútra. Sme rozdelení ma päť družstiev, jedna precvičuje prácu s mŕtvolnými pachmi, ďalšia vyhľadávanie nezvestných, teda na povrchu a ďalšia vyhľadáva figurantov v záhraboch, osobitnú kategóriu tvoria mladí psy," uviedol hlavný inštruktor kurzu Marián Matúšek z Horskej záchrannej služby vo Vrátnej. Podľa jeho slov týždňový kurz je aj pre psov dosť namáhavý. "Ale zvykať si musia, zdokonaľovať sa tiež," poznamenal. Ako dodal, najčastejším plemenom, ktoré je vhodné na vyhľadávanie osôb v lavíne, je nemecký ovčiak. Okrem toho, že je vhodný na výcvik, pretože dlhodobo žije s človekom, je aj odolný voči snehu a má dobrý čuch. "Legendy o bernardínoch ako záchranároch so súdkom rumu nemajú s realitou nič spoločné," usmieva sa psovod M. Matúšek.
Nie ďaleko od brehu Popradského plesa pracuje jedna zo skupín, zameraná na vyhľadávanie ľudí v lavíne. Záhrab je pripravený, figurant už obetavo doň vstupuje. Kolegovia berú lopatu a zasýpajú ho snehom. Potom vysielačkou dajú povel kolegovi, ktorý už so psom ide hľadať stratenca. Sedemročný pes Dak psovoda Zdena Krajčiho z Nízkych Tatier dlho neváha. Chvíľu sa motká terénom, ale cielene postupuje k miestu, kde je pod snehom ukrytý človek. Okamžite začína hrabať. Nasleduje pochvala od majiteľa, pohladenie a radosť za dobrú prácu. "Nikto ma do tejto roboty nenúti, niekto musí byť aj tým, ktorého hľadajú. Napokon, psíci sú šikovní, netrvá im to dlho. Pod snehom sa totiž nedá robiť nič iné, len čakať," povedal obetavec zo Slovenského raja, ktorý sa podujal robiť figuranta. Niektorí denne strávia pod snehom dve - tri hodiny. Nie však súvisle.
"Psíkovia si zaslúžia pochvalu, mnohí z nich už pomohli zachrániť ľudský život, niektorí našli aspoň telá obetí," dodal jeden zo záchranárov. Tento rok napríklad pes Štefana Závackého Atos našiel v lavíne vo Veľkej Studenej doline českého horolezca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš