Štátnych lesov TANAPu z ochranných obvodov Havbovka, Oravice, Dolný Smokovec a Strediska terénnych služieb osadili v Dolnom Smokovci a Tatranskej Lesnej. Nahradia tak spadnuté stromy, ktoré bývali vtáčím domovom.
"Je to súčasť revitalizačného programu po veternej kalamite. Búdky pre sovy umiestňujeme na plochách, ktoré neboli veternou smršťou poškodené. Sova totiž na hniezdenie potrebuje stojaci strom. Búdky im tak poskytnú priestor na hniezdenie a vychovanie mláďat," uviedol Igor Stavný z odboru spoločenských prác ŠL TANAPu. Podľa jeho slov búdky pre spevavce budú zas umiestňovať v iných lokalitách, postihnutých vetrom, aj na zlámané stromy. Nahradia tak predovšetkým prirodzené dutiny a otvory v stromoch, ktoré popadali.
"Kalamita poriadne pomenila rytmus života vtáctva, monitoring však budeme môcť upresniť až na jar, keď sa vrátia sťahovavé druhy," upresnil I. Stavný. Podľa jeho slov v celom procese zohrala veľkú úlohu nadšenie lesníkov z Oravíc. Tí sa venujú predovšetkým sovám. "V TANAPe žije sedem druhov sov. Búdky rozmiestňujeme vo vzdialenosti 2-5 km od seba, niektoré druhy sov sa totiž medzi sebou nemajú radi," vysvetlil Vladimír Michalec. Upresnil, že strom, na ktorom búdka pre sovu má sídliť, musí byť s hladkým kmeňom. "Je to aj ochrana pred predátormi," dodal.
Na stromy liezol v špeciálnych topánkach so stúpačkami, opaskom a lanom Ján Holma. Strach z výšky nemal, šikovným pohybom vytiahol do takmer osemmetrovej výšky pripravenú búdku. Celý proces rozmiestňovania búdok od Podbanského až po Tatranskú Kotlinu sa naplno rozbehne na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš