lipianskej časti sabinovskej polikliniky za vyše milión korún, spolu s okolitými obcami vykrývali 30-až 40-tisícovú mesačnú stratu LSPP. To trvalo do konca roka 2004. Už od polovice roka samosprávy spádového územia tejto LSPP, na čele s mestom Lipany avizovali, že je to len prechodné riešenie. Začiatkom tohto roka skrátili dobu pohotovosti do 22.00, asi po dvoch týždňoch sa to vrátilo aj na nočnú prevádzku. Vyskytli sa totiž akútne prípady, ktoré ukázali opodstatnenosť pohotovosti v Lipanoch. Inak najbližšia pohotovosť je až v Sabinove.
Na druhej strane súčasné náklady na mzdy lekárov, stredného zdravotného personálu a celkové prevádzkové náklady nie sú adekvátne k podávaným výkonom, a to pri nízkej návštevnosti pohotovosti. Súčasný stav je taký, že prevádzkovanie LSPP v Lipanoch má v rukách spoločnosť Medicum, s. r. o., Lipany, ktorá si to zobrala dobrovoľne do marca tak, ako boli stanovené pracovné zmluvy s lekármi. Ani táto spoločnosť však nemôže riešiť problém straty LSPP. Napokon zákon jednoznačne hovorí, že je to už iba v kompetencii lekárov, ktorí pohotovosť vykonávajú. Jeden z nich vystúpil na utorkovom zastupiteľstve v Lipanoch s návrhom eliminovania straty.
Lekár Daniel Lukáč za svojich kolegov zastupiteľstvu predostrel, že znížením ich miezd by bola strata LSPP na nule. Pre lekárov návrh uvádza pokles platieb za sviatky z vlaňajších 120 na 73 korún, za víkendové dni z 96 na 73 korún a pracovné dni zo 72 na 54 korún. U sestier zo 70 na 37 korún počas sviatkov, z 53 na 37 korún cez víkend a vo všedné dni zo 43 na 27 korún. Okrem toho ako zdroje na zabezpečenie LSPP v Lipanoch uvádzajú príjem z poisťovní, z nájmu zdravotníckych zariadení a z príjmu ambulancie za ošetrenie. Vidia v tom mesačnú úsporu okolo 35-tisíc mesačne. "Sme ochotní pracovať aj za takúto cenu. Ak bude zriadená zdravotná záchranná služba od júna, júla, potom môžeme tento problém riešiť iným spôsobom. Zatiaľ navrhujeme ponechať terajší stav pri cene, ktorú ponúkame za podmienky, že Medicum bude naďalej prevádzkovať LSPP," prezentoval pre Korzár pohotovostný lekár D. Lukáč.
Vedenie mesta Lipany sa na to pozerá ináč. "Vlani, keď sme sa stretávali s lekármi, oni sa stavali do pozície, že to nie je ich problém: Chcete službu? Tak nás plaťte! My sme si v tom čase povedali, že kým nebude záchranná zdravotná služba v Sabinovskom okrese, dovtedy by sme zaplatili stratu aj z verejných peňazí. Lipany a všetky okolité obce platili 40-tisíc korún mesačne. Mesto okrem tohto zaplatilo stratu za celý jún," konštatoval primátor Lipian Eduard Vokál. Od januára tohto roka teda pohotovosť na dva týždne skrátili. "Potom to vzal pod kontrolu vyšší územný celok v zmysle zákona, kde je jednoznačne povedané, že lekár sa má postarať o zabezpečenie svojho pacienta 24 hodín, " dodal.
Spoločnosť Medikum bola ochotná prevádzkovať pohotovosť do jej doriešenia. Prevádzka sa predĺžila do rána. "Avšak ekonomika vychádza tak, že sú to priemerne 3 až 4 návštevy. Pritom je potrebné zaplatiť ľudí, lekára, sestričku, prevádzku, sanitkára a podobne. To niečo stojí. Takže potom sa navrhli iné sumy pre platby lekárov, toľko, koľko vyrobia. Prečo by mal doplácať ten, kto organizuje službu. Vedúci odboru zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja oslovil lekárov sabinovskej a lipianskej oblasti, aby mu povedali, akým spôsobom budú organizovať 24-hodinovú starostlivosť. Teda, čo bolo na zastupiteľstve, je odozvou na to," vysvetlil E. Vokál.
K faktu, že pohotovostní lekári navrhujú zníženie svojich miezd, aby vykryli stratu primátor povedal: "Zrazu im je aj poliklinika dobrá. Doteraz neuvažovali o znížení platov. Zákon vraví a ja ho tak chápem: 24 hodín sa má postarať o pacienta. Je na lekárovi, ako to realizuje. V celom tom je pacient, o ktorého ide, je tam poskytovateľ služby, teda lekár, ďalej poisťovňa, ktorá objednáva a platí službu a potom lekár VÚC, ktorý vydáva licenciu a kontroluje, či sa licencie napĺňajú. Kde je v tom všetkom mesto? Je však ochotné poskytnúť priestory a rokovať. Očakávam návrhy zo strany lekárov, ale musia byť zmysluplné a prijateľné aj pre mesto." D. Lukáč reagoval: "Boli sme sa na štyroch stretnutiach, kde sa nikdy nič nevyriešilo. Vždy bol zlý lekár. Teraz, verejnosť nechce skrátiť pohotovosť. Jeden deň vám povedia, že máte robiť kratšie, druhý deň celú službu. Dobre. Ale ak sedíte na štyroch stretnutiach a výsledok je taký, že rozhodnú iní o vás, bez vás, na piate neprídete."
Na konci diskusie počas zastupiteľstva sa vedenie mesta i poslanci so zástupcom pohotovostných lekárov dohodli na ďalšom stretnutí a rokovaniach s VÚC. "Pohotovosť v zmysle zákona patrí k zdravotníckej starostlivosti v rámci ambulantnej zložky. Teda poskytovatelia v ambulanciách si ju musia zabezpečiť. My vykonávame iba prácu, ktorá je prenesením štátneho dozoru v oblasti zdravotníctva. LSPP neorganizujeme, iba zisťujeme, akým spôsobom je zabezpečená kompetentnými ľuďmi," povedal pre Korzár vedúci odboru zdravotníctva Úradu Prešovského samosprávneho kraja Andrej Bega. "Čo sa týka lipianskej LSPP, požiadam lekárov, aby ma informovali, ako sa pohotovosť v Lipanoch zorganizuje a dám im poverenie," doplnil ešte, že poverenie na prevádzkovanie pohotovosti spoločnosti Medikum končí posledným februárovým dňom. Dovtedy by malo byť prevádzkovanie LSPP v Lipanoch vyriešené. "Lekári prvého kontaktu si to musia zorganizovať potom inak. Či už prijme poverenie fyzická osoba alebo obchodná spoločnosť, to teraz neviem. Pohotovostná služba však musí byť zabezpečená," zdôraznil A. Bega.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš