príliš rýchlo, ale bezpečnosť nájomníkov nie je ohrozená. Tvrdí to statik Stanislav Pavlica. Toho pred časom magistrát poveril, aby vypracoval odborný statický posudok, pretože v bytovke sa na rôznych miestach začali objavovať praskliny (na snímke).
Vážnejšie obavy o bezpečnosť začali nájomníci prejavovať po tom, čo metropolu pod Tatrami postihlo zemetrasenie po ktorom sa praskliny v stenách sa rozšírili. "Aj v byte kde bývame máme problémy s prasklinami v omietke. Opadali nám aj kachličky v kúpeľni, ale prišli nám ich opraviť. Niektoré byty sú na tom oveľa horšie, pretože ten náš je v strede bytovky," povedal nám jeden z nájomníkov, ktorý si neprial, aby sme zverejnili jeho meno. Ako ďalej dodal, za nájomné, ktoré napríklad v dvojizbovom byte bez poplatkov za služby predstavuje takmer 2 500 korún, by si viacerí obyvatelia domu priali lepšie bývanie.
Podľa slov primátora Popradu Antona Danka statik potvrdil domnienky magistrátu, že stavba má vážne technologické nedostatky. "Statik má vážne podozrenia na nedodržanie stavebných postupov. Preto sme sa rozhodli vykonať v stenách hĺbkové sondy, ktoré ukážu chyby. Ale už teraz vieme, že opravy budú nevyhnutné," dodal primátor.
S. Pavlica si myslí, že ak by sa s trhlinami nič nerobilo môžu sa stať nebezpečné.
Na stavbu za vyše 60 miliónov korún, ktorú robila popradská spoločnosť Arprog sa stále vzťahuje päť a pol ročná záruka. Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj vedeniu spoločnosti od piatku minulého týždňa sa nám však s nikým s vedenia nepodarilo spojiť.
Podľa slov hovorkyne primátora Popradu Zuzany Pojedincovej byty v bytovom dome na Rázusovej ulici navštevuje pracovníčka magistrátu. "Spisuje závady a hlási ich stavebnej firme. Za odstránenie závad neplatíme," podotkla hovorkyňa.
Vypracovaním statického posudku sa podľa A. Danka záležitosť okolo bytovky na Rázusovej nekončí. "Koľko financií bude potrebné do stavby opäť investovať sa verejnosť dozvie až po vykonaní sond," dodal.
medzititul
Statik S. Pavlica: "Stavba sa postavila príliš rýchlo"
Statický posudok pre mesto zhotovuje statik Stanislav Pavlica. V súvislosti so sťažnosťami obyvateľov bytovky na praskliny v stenách sme mu položili niekoľko otázok.
V akom stave je, pokiaľ ide o statiku bytový dom na Rázusovej ulici ?
Na úvod musím podotknúť, že statický posudok stále nie je ukončený. Pokiaľ ide o spomínaný bytový dom, výrazná trhlina, ktorá je z vonku viditeľná je zo statického hľadiska zanedbateľná. Ide o trhlinu medzi dvoma sekciami. Bytovka je postavená z dvoch celkov. Každý má samostatnú železobetónovú stenu, pätnásť centimetrov hrubú, medzi ktorými je dva a pol centimetrová medzera. Táto je prekrytá omietkou, ktorá je prasknutá odhora až dolu. V tomto prípade nebola priznaná dilatácia (škára v konštrukcii umožňujúca zmeny objemu spôsobované vonkajšími vplyvmi, alebo rozdielnou teplotou, poznámka redakcie). Je potrebné tam vložiť dilatačný profil, alebo medzeru prelepiť páskou. Pokiaľ ide o ďalšie trhliny, tie sa najčastejšie objavujú medzi rôznymi materiálmi. Napríklad medzi nosnými železobetónovými stenami a medzi obvodovým tehlovým murivom, ktoré ale nie je nosné. Môj názor je taký, že ide o trhliny spôsobené rýchlosťou výstavby. Keďže stavba bola postavená rýchlo, voda z konštrukcie začala unikať až vtedy, keď už boli na stenách omietky. Murivo sa týmto procesom skracuje a vznikajú trhliny.
Aký mal byť postup?
Vhodné by bolo nechať takýto typ stavby prezimovať a dokončiť ju až o rok neskôr.
Avizovali ste, že chcete urobiť ďalšie sondy...
Pôvod niektorých trhlín si neviem vysvetliť. Mám istý názor prečo vznikli. Sondy mi ho pomôžu potvrdiť.
Akým spôsobom sa takáto sonda robí?
Oseká sa omietka na murivo, alebo železobetónovú stenu. Ak bude prasklina aj na tomto prvku rozhodnem, či pôjdem hlbšie, alebo usúdim, že prasklina bola iba v omietke.
Stretávate sa v praxi s podobnými závadami?
Žiaľ, musím povedať, že v poslednej dobe dosť často. Takéto objekty sa stavajú v "klasickou" technológiou. Nie je výnimkou, že na jar sa začnú stavať základy a v jeseni sa už býva. Trhliny sa prejavia okamžite. Zo statického hľadiska sú ale len veľmi zriedka nebezpečné. Nebezpečnými sa môžu stať vtedy, ak by sa s nimi nič nerobilo.
Je potrebná rekonštrukcia bytového domu?
Skôr by som to nazval odstraňovaním závad. Rekonštrukcia je podstatne komplexnejšia.
Nemusia mať nájomníci strach, že sa s domom niečo stane?
Môžu byť bez obáv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš