v januári, keď bolo vonku pomerne teplo, kúrili nám cez deň aj v noci - nonstop. Bolo tak horúco, že sme otvárali okná. Preto sme podpísali petíciu, že s takýmto vykurovaním nesúhlasíme. Veď, kto to bude platiť? Prikúriť stačí ráno, keď deti idú do školy a potom ešte večer," posťažovala sa Daniela Talpášová, žijúca na Ulici Lesík delostrelcov 12 v Prešove. "Je to tak. V noci sa nedá dýchať. Stále musíme otvárať okná," pridala sa aj susedka Elena Šarközyová. Podľa slov ďalšieho nájomníka Milana Popielu sa niekedy teplota regulovala, a to aj v noci. Teraz to tak nie je a najmä starší ľudia mali problémy s dýchaním. V niektorých bytoch sa vraj teploty vyšplhali až na 26 stupňov. "Jedenásteho januára sa na podnet obyvateľov uskutočnila schôdza, na ktorej sa zúčastnili aj pracovníci Spravbytu. Žiadali sme ich, aby kúrenie znížili, čo sa aj stalo," dodal.
Ako sme sa ďalej dozvedeli u niektorých nájomníkov, v bytoch boli aj energetici zo Spravbytu a meračmi merali teplo. Problémy podľa nájomníkov však pretrvávajú aj naďalej. Potvrdil nám to aj nájomník z Lesíka Delostrelcov 6: "Je pravda, že byty sa najmä v decembri prekurovali. Po tej petícii však teplo znížili podľa môjho názoru dosť drasticky. Niekedy sa v noci nekúri vôbec a počas dňa kúria tak slabo, že si musíme prikúriť elektrickým ohrievačom."
Dôležitú úlohu podľa niektorých obyvateľov však zohráva poloha bytu. Kým v stredných bytoch je nájomníkom horúco, v krajných a prízemných bytoch je situácia opačná.
Obyvatelia trpia zimou, alebo si prikurujú, čím značne zaťažujú svoje peňaženky. O vyjadrenie sme preto požiadali riaditeľa Spravbytu Viliama Valoviča. "Naši pracovníci sa s obyvateľmi stretli na schôdzi 11. januára a rozoberali problém vykurovania, respektíve nedokurovania. Tento problém však väčšinou nevzniká na úrovni výrobcu tepla. Problém je preto, lebo bytové domy nemajú zabezpečené hydraulické vyregulovanie vo vnútri objektu." To znamená, že byty nie sú osadené hydraulickými prvkami, ktoré umožňujú rozdeľovať teplo rovnomerne do každého domu tak, aby jednotlivé miestnosti mali požadovanú teplotu. "Na ťahu sú teraz vlastníci bytov. Mali by sa dohodnúť na ďalšom postupe. Rozhodnutie vlastníkov sme mali obdržať do dvoch týždňov od spomínanej schôdze, no doposiaľ sa tak nestalo. My sme pripravení zabezpečiť projektovú prípravu ohľadom hydraulickej regulácie," pripomenul.
Dodávateľom tepla je firma Raden, s.r.o., z Košíc, ktorá má v kompetencii jeho regulovanie podľa požiadaviek nájomníkov. "Ste prvý človek, ktorý mi hovorí o nejakých problémoch. Neevidujem nijakú písomnú a ani telefonickú žiadosť a ani reklamáciu na našu spoločnosť. So Spravbytom máme korektné vzťahy. Ak by bol nejaký problém, určite by mi o ňom povedali," prekvapene reagoval riaditeľ Radenu Tibor Roman. Aj on nám potvrdil, že najlepším riešením by v tomto prípade bolo hydraulické vyregulovanie a namontovanie termostatických ventilov, ktoré umožnia regulovanie tepla na každom radiátore. "Táto investícia sa nájomníkom niekoľkonásobne vráti. Náklady na jeden radiátor bez DPH predstavujú približne tisíc korún." Ako ešte podotkol, spomínané vyregulovanie už má takmer každý blok v Prešove. "Bola zima, tak sme kúrili cez deň a aj v noci. Niekomu bolo horúco, niekomu zima. Na žiadosť nájomníkov sme teplo priškrtili a zrejme ani tak nie je každý spokojný," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš