veriteľov, by sa o ich ponukách malo rozhodovať tento štvrtok. Záujem o Křižík s ponukou 58 miliónov oznámil nemecký koncern Beckenbach. Prejavila ho aj vranovská eseročka LPH. Jej ponuka je 55 miliónov korún. Ako uviedol generálny riaditeľ firmy LPH Alexander Iván 50 percent z požadovanej sumy zložili na účet správcu konkurznej podstaty.
Vranovská spoločnosť LPH včera na tlačovej konferencii prezentovala svoje zámery s konštatovaním, že vybrať podľa nich by sa mal najlepší zámer.Rozhodovanie by nemalo byť o tom, kto ponúka viac. Generálny riaditeľ Iván tvrdí, že rozdiel v ponuke 2-3 miliónov by nemal hrať rolu, ale uspieť by mala tá spoločnosť, ktorá ponúka najlepšie riešenie pre rozvoj Křižíka, ako aj pre celý región. Na otázku či toto verejné vystúpenie sa nedá brať ako ovplyvňovanie, Iván konštatoval, že nehovoria o konkurencii, iba prezentujú vlastnú stratégiu. V tejto súvislosti sme generálnemu riaditeľovi LPH položili otázku, či pre nich nemá Křižík väčší význam ako ponúkaných 55 miliónov. "Je istý limit, ktorý je pre nás obmedzujúci, lebo keby sme stavali na zelenej lúke, postavíme si priestory na mieru. Montovaná hala sa dá rýchlo a efektívne postaviť a vie rásť s výrobcom. Tým pádom neviaže od začiatku veľké finančné prostriedky," konštatoval. Výhoda, ktorú LPH vidí v Křižíku je v tom, že by veľmi rýchlo získali výrobné priestory. "Na druhej strane aj do Křižíka bude nutné dať peniaze na úpravy a rekonštrukcie. To znamená, že ani suma 55 miliónov čo zaň núkame, nie je konečná," zdôraznil.
Eseročka LPH vznikla v roku 1989. Generálny riaditeľ uviedol, že kúpili jeden lis, ktorý dali do garáže a začali vyrábať výlisky. Dnes majú lisov od 35 do 40, zamestnávajú 270 ľudí (s priemerným platom 14-tisíc korún) a ročný obrat firmy je 350 miliónov Sk. Pre Křižík vyrábajú bakelitové cievy do elektromerov, vyrábajú však aj pre iné firmy, 90 percent z nich sú nadnárodné spoločnosti. Okrem plastových výrobkov robia aj montáž podskupín a časť takejto už montovanej výroby ide do zahraničia, konkrétne do Talianska, Nemecka, Holandska, ale aj do USA, Mexika, Brazílie a Austrálie. Aby mohli vyrábať montované diely, potrebujú nástrojáreň. Majú ju v Prešove v priestoroch Křižíka. "Spojenie lisovne a nástrojárne umožňuje robiť pre zákazníkov dobrý servis, od vývoja plastových dielov, ich konštrukcie, cez výrobu foriem, odskúšanie až po výrobu referenčných výliskov. Taktiež montáž, ak je potrebná a dokážeme urobiť aj údržbu foriem. Je to naša výhoda hlavne čo sa týka zahraničných trhov," objasňoval Iván. Vo všeobecnosti sa v LPH zameriavajú na štyri základné segmenty, konkrétne vyrábajú pre bielu techniku, kancelársku techniku, elektrotechnický priemysel či automobilové prvky. "Požiadavky trhu však prevyšujú naše možnosti," hovorí riaditeľ a dodáva, že preto je ich zámerom rozširovať kapacity.
Pre Prešov sa rozhodli hlavne preto že má dostatok kvalifikovanej pracovnej sily v oblasti ľahkého priemyslu. Keďže na rozvoj treba aj peniaze, argumentoval dobrými odozvami bánk, ktoré kladne reagujú na ich medzinárodné výkazníctvo a postavený biznisplán. Záujem o Křižík generálny riaditeľ podčiarkol tým, že majú v ich priestoroch nástrojáreň, vyrábajú pre nich plastové diely. Zdôraznil to, že v prípade že so svojou ponukou uspejú, mienia výrobu elektromerov v Křižíku udržať, hoci si to bude vyžadovať nemalé investície. Ak by však výroba elektromotorov predsa len začala stagnovať kvôli trhom, tak dokážu ľudí z Křížika postupne zamestnať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš