lyžiarskej sezóny. Prázdninovať pod Tatry totiž prišli ľudia z Bratislavy a Západoslovenského kraja, najbohatšieho regiónu Slovenska.
To, že na svahy vyrazili Bratislavčania, je vidieť nielen na poznávacích značkách automobilov na parkoviskách v jednotlivých strediskách, ale najmä na tržbách. "Ľudia z Bratislavy utekajú na východ pred cirkusom, ktorý sa tam rozpútal pred návštevou Busha a Putina. Aspoň tak nám to niektorí povedali. Bratislavčanov máme veľa v hoteli, okolitých chatách i na privátoch. Podmienky na lyžovanie sú vynikajúce. Keďže sneží a v noci mrzne, na svahu je príjemný prašan," povedal nám vedúci strediska spoločnosti Ski chem v Lopušnej doline neďaleko Svitu Ondrej Zoričák.
Ako vyplynulo z jeho ďalších slov, dovolenkári zo západného Slovenska vyrovnajú stredisku deficit, ktorý spôsobil odliv lyžiarov z Poľska. Tých bolo v tomto roku pomenej nielen v Lopušnej doline. "Neviem čím to je, ale Poliaci toho roku jednoducho neprišli. Aj kurz zlotého bol dobrý. Zrejme museli vybudovať nejaké strediská doma a lyžujú tam alebo na Slovensko chodia len na krátke víkendové pobyty. Zachránili nás Maďari a domáci," zamyslel sa vedúci strediska.
Pokles počtu dovolenkárov z Poľska pociťujú aj na "mestskom" svahu v Kežmarku a v lyžiarskom stredisku Jezerské. "Oproti vlaňajšku je to 50-percentný pokles ľudí. Chýbajú nám najmä Poliaci. Tí nás predbehli o 30 rokov. V myslení. Maďari k nám majú ďaleko a Bratislavčania sem prídu iba takí, ktorí tu majú rodiny. Do Semeringu v Rakúsku majú 130 kilometrov, načo by chodili sem," konštatoval pre náš denník predseda Telovýchovnej jednoty (TJ) Štart v Kežmarku Anton Šoltýs. Podľa neho oproti minulosti ubudlo aj lyžiarskych výcvikov. "Lyžovanie je drahý špás. Rodičia nemajú peniaze na výstroj," podotkol predseda TJ Štart.
Menej poľských dovolenkárov zaznamenali aj na svahoch Ski Comp Fakľovka v Litmanovej. Vedúci strediska Ľubomír Cintula si myslí, že Poliaci dali cez svoje jarné prázdniny prednosť domácim zjazdovkám. "Asi 15 kilometrov od Piwnicznej je stredisko Vierchomta. Je to niečo ako naše Štrbské Pleso. Ceny sú však v porovnaní s nami oveľa vyššie," priblížil vedúci.
Podobne ako v iných strediskách aj tu budú musieť "pomôcť" Bratislavčania. "Keď prázdninuje Bratislava, je to pre nás záchrana. Silný je ale aj východ," dodal Ľ. Cintula.
Väčšie problémy s návštevnosťou zatiaľ nemajú v Liptovskej Tepličke. Tamojšie stredisko Smrečiny nedávno odkúpila od obce spoločnosť Tatranské lanové dráhy (TLD). "Nemáme sa zatiaľ na čo sťažovať. Vianoce boli veľmi dobré. Potom to trocha opadlo. Momentálne máme silnejšie víkendy aj vďaka ski busu, ktorý chodieva z Popradu. Objavujú sa tu aj Bratislavčania, Poliaci a Maďari. Jediné, čo nás trápi je prístupová cesta zo Šuňavy. Tá je v strašnom stave a klienti sa boja po nej jazdiť," posťažoval sa vedúci strediska Ján Ivan.
Posledný nápor zažijú strediská v Podtatranskom regióne počas Veľkej noci. Keďže v tomto roku sa sviatky jari uskutočnia už koncom marca, predpoklad je, že počasie bude milovníkom lyžovania priať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš