nepoznajú. Kapacity mestských škôl totiž v bohatej miere zapĺňajú deti zo susedných dedín. Nie však preto, že by v konkrétnej obci postrádali školu. Niektoré deti denne cestujú z vidieka aj dvadsať kilometrov, aby mohli nadobúdať vedomosti v Spišskej Novej Vsi.
Hnilčík, Poráč, Krompachy, Jamník, Odorín, Harichovce. To sú iba niektoré obce a mesto, kde sa nachádza aspoň malotriedka, teda deti nie sú odkázané dochádzať. Napriek tomu sa rodičia rozhodnú pre niektorú zo škôl v Spišskej Novej Vsi.
Ako nás informovala vedúca oddelenia školstva na mestskom úrade PhDr. Ľubica Šefčíková, celkovo v ôsmich základných školách v Spišskej Novej Vsi sedí v školských laviciach 4 730 detí. Príkladom ofenzívy je Základná škola nad Medzou 1 v centre mesta. Z celkového počtu 750 žiakov až 450 z nich dochádza z okolitých obcí. "Nemáme s tým žiadne problémy skôr naopak, poteší nás každý žiak," povedala nám Ľ. Šefčíková.
Natíska sa otázka prečo rodičia dedinských detí obetujú čas aj peniaze? Čo sa týka Spišských Tomášoviec, je to jasné. V tejto obci pôsobí iba cirkevná základná škola. V niektorých dedinských školách zase prevládajú rómski žiaci, preto nerómski rodičia radšej zvolia inú alternatívu. Ľ. Šefčíková sa domnieva, že vo veľkej miere zaváži aj kvalita vyučovania. "Mnohé deti sú športovo založené a športové triedy na dedinách nie sú. Ďalší zase uprednostňujú štúdium cudzích jazykov, preto svoje deti prihlásia do mestských škôl. Nechcem nikoho uraziť ale v porovnaní s dedinskými školami je u nás lepšia kvalita vyučovania. Svedectvom toho sú rôzne vedomostné súťaže na okresnej úrovni. Stále bodujú práve deti zo Spišskej Novej Vsi. U nás sú všetci učitelia kvalifikovaní. V mnohých obciach sú spojené ročníky, v takomto prípade je kvalita vyučovania o čosi nižšia. Nečudujem sa preto prístupu rodičov. Nadobudnúť potrebné vedomosti v základnej škole je veľmi dôležité, potom sa to veľmi ťažko doháňa," zaujala stanovisko Ľ. Šefčíková.
O tom, že dedinské deti sú v Spišskej Novej Vsi vítané svedčí aj úprava všeobecne záväzného nariadenia. Donedávna mali totiž problém s vyplácaním cestovného pre deti, na ktoré majú zo zákona nárok. Mesto neuhrádzalo cestovné v tých školách, kde bolo menej cezpoľných detí ako tri. "Potrebné financie dostávame zo štátneho rozpočtu. Rodičia detí, ktoré peniaze nedostali sa búrili. Aby bol pokoj a mier, vyplatili sme tieto sumy zo svojich prostriedkov. Deti z okolitých obcí navštevujú hlavne školy v centre mesta. Nechceme ich násilne rozptyľovať do všetkých škôl v meste, preto sme navrhli prijať nové pravidlá. Na druhej strane, niektorí žiaci chcú navštevovať iba triedu so zameraním na hokej. Preto je potrebné nechávať deti v tých školách, pre ktoré sa rodičia rozhodli," dodala Ľ. Šefčíková.
Všeobecne záväzné nariadenie teda hovorí, že peniaze dostanú všetky školy, v ktorých vedomosti nadobúdajú deti z okolitých obcí. Nezáleží od počtu. Podľa zákona však ide o tých žiakov, ktorí v rodnej obci nemajú možnosť navštevovať základnú školu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš