služieb pre dospelých so zdravotným a mentálnym postihnutím. Pod vplyvom reformných zmien v sociálnej oblasti, zákone o zamestnanosti aj fiškálnej decentralizácie sa dostali do vážnych finančných ťažkostí. "Problém je v dvoch rovinách. V domove máme o štyroch klientov viac, ale do rozpočtu sme dostali menej financií. Nemôžeme a ani nehodláme poslať ich domov, lebo sú zo sociálne odkázaných rodín a tie by sa o nich nedokázali postarať," povedala nám riaditeľka Margita Krajňáková. Dodala, že sa pokúšajú rokovať s odborom sociálnych vecí na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na problém upozornili aj župa a regionálnych poslancov.
Situácia je po fiškálnej decentralizácii vážna a dotkla sa viacerých zariadení. Podľa vedúcej sociálneho odboru, Janky Richmanovej, má totiž PSK na sociálne služby len 80 percent prostriedkov. Ako upresnila, balík financií bol oproti minulému roku znížený o 49 miliónov korún.
Vrbovnica však zápasí ešte s jedným problémom. Tým je chránená dielňa. Klienti sa prostredníctvom nej zaoberali pestovaním šľachteného vŕbového prútia. Časť prútia dodávali maloodberateľom, z časti vyrábali úžitkové a dekoratívne predmety, ktoré potom predávali. Mimochodom, vlani si takto cez predajňu na Kolonáde v Bardejovských kúpeľoch dokázali zarobiť 418-tisíc korún, no v porovnaní s rokom predtým príjem klesol o 300-tisíc korún. Aj tu zasiahla reforma. Po zmene kúpeľných pravidiel sa aj tam chodí liečiť čoraz menej ľudí a postihnutí to pocítili na predaji svojich výrobkov. Už teraz vedia, že tento rok bude ešte ťažší a neskrývajú sklamanie. Napokon, výcvik postihnutého v dielni trvá najmenej tri roky a až potom je schopný samostatnejšie pracovať.
Ku koncu februára v dôsledku reformy a zmeny pravidiel musia prepustiť 7 ľudí. "Doteraz sme mohli zamestnávať aj občanov, ktorí majú plný invalidný dôchodok. Po zmene zákona o zamestnanosti síce môžeme zamestnávať zdravotne postihnutých, ale nemôžeme pre nich získať prevádzkové náklady a na tom princípe chránená dielňa funguje. Sme neziskovka a neverím, že niektorá na Slovensku produkuje taký zisk, aby nepotrebovala finančný príspevok na prevádzku," konkretizovala stav riaditeľka M. Krajňáková. Zápasia tiež s problémom, ktorý im vlani spôsobilo sucho a škodcovia. Väčšiu polovicu vŕbových sadeníc museli zlikvidovať a tento rok potrebujú výsadbu obnoviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš