Polčas volebného obdobia dnes hodnotíme s primátorom Spišskej Starej Vsi Júliusom Lojekom.
V kresle primátora sedíte už štvrté volebné obdobie. S akými víziami či sľubmi ste opakovane presvedčili voličov?
- Mám takú zásadu, že nikdy nestaviam úplne presné body programu, lebo financovanie samosprávy doposiaľ nemalo pevné pravidlá hry. Sľúbiť niečo, čo nie je reálne podložené financiami, by bolo o ničom. Nestaviam na sľuboch.
Kde ste teda sústredili pozornosť v ostatných dvoch rokoch?
- Nadviazali sme na predchádzajúce aktivity, spomeniem aspoň dokončenie plynofikácie objektov v majetku mesta, opravy striech, prestavbu uvoľnených kotolní na garáže, rozšírili sme káblovú televíziu do severnej časti mesta a mestskej časti Lysá nad Dunajcom. Museli sme sa ešte vysporiadať s predchádzajúcimi dlhmi, na veľké aktivity sme si netrúfli.
Napriek tomu sa vám podarilo zainvestovať do objektu zdravotného strediska a zachovať v regióne základné zdravotné služby.
- Toto priniesol život. V októbri 2003 sme prevzali od kežmarskej nemocnice objekt zdravotného strediska s ročnou stratou 1,8 až dva milióny korún. Pri našom reálnom ročnom príjme okolo sedem miliónov sme si takú sekeru nemohli dovoliť. Uvažovali sme, ako stratu znížiť, zainvestovali sme do plynofikácie a rekonštrukcie objektu. Vytiahlo to síce z mestskej kasy asi milión korún, ale dnes sú prevádzkové náklady nižšie o 60 až 70 percent a ročnú stratu sme v stredisku znížili na 100 až 150-tisíc korún. Investícia sa oplatila, prevádzku sme dostali do reálnych hraníc a zdravotné služby pre región Zamaguria sme zachovali.
Zostane ešte aj na ďalšie aktivity?
- Pripravujeme sa na vybudovanie kanalizácie v dvoch uliciach, Jesenského a 1. mája, ktoré ešte neboli odkanalizované. Financie sa podarilo zabezpečiť cez projekty Phare CBS, s výstavbou začíname v marci a do konca septembra musí byť projekt ukončený. V príprave je projektová dokumentácia na rozšírenie cintorína a výstavbu domu smútku. To bude väčšia investícia, možno 8 až 9 miliónov korún, takže realizácia bude rozložená na dlhšie obdobie.
Ako jedno z mála malých miest sa môžete pochváliť fungujúcim kultúrnym domom. Nezaťažuje to príliš váš obmedzený rozpočet?
- Samospráva musí aj v zmysle zákona plniť aj túto úlohu, je to služba občanovi, takže sa snažíme kultúru zachovať. Máme veľmi dobrú knižnicu, ročne na nákup kníh dávame 40 až 50-tisíc korún, v prevádzke je ešte kino, robíme výstavy, kultúrne podujatia, fungujú dva folklórne súbory. Dá sa povedať, že zabezpečujeme kultúrne vyžitie pre celý región, nielen pre obyvateľov mesta. Podobne je to aj so športom, mesto ho podporuje.
Kde cítite problém, kde mesto "tlačí topánka"?
- Určite narážame na problém bývania, najmä mladí ľudia volajú po nájomných bytoch. Žiaľ, pri súčasnom spôsobe financovania a zhodnotení ekonomickej i sociálnej situácie u nás to jednoducho nevychádza. My sa musíme pozerať aj na to, či by mesto utiahlo výstavbu takýchto bytov a či by sme našli dostatok nájomcov, schopných tieto byty platiť.
Ako by ste zhodnotili doterajšie dva roky na poste primátora?
- Možno tých hmatateľných, viditeľných výsledkov nie je na prvý pohľad veľa, mnohé investície sú takpovediac skryté v zemi. Nešli sme cestou budovania akýchsi pomníkov či medených veží, prispôsobili sme sa možnostiam. Som rád, že sa nám podarilo zabezpečiť plynulý prechod školstva, zachovali sme aj školský klub, materskú školu, CVČ, školské jedálne, funguje zdravotné stredisko. Myslím, že sme urobili v rámci možností, ktoré samospráva má, čo sa dalo v prospech občanov. Vždy je to o hierarchii potrieb a poradí ich dôležitosti.
Budete kandidovať na post primátora aj piaty raz?
- Už som rozhodnutý, nie. Som už unavený a nedovoľuje mi to ani zdravotný stav. Uvažoval by som o tom jedine v prípade, ak by sa situácia v kandidátkach vyvinula tak, že by som nevidel reálne zabezpečenie plynulého pokračovania toho, čo sa v meste rozbehlo. Ale to je tak jednopercentná šanca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš