Podnik má prepustiť 250 technicko-hospodárskych pracovníkov (THP), obslužného personálu a 200 pracovníkov priamo z výroby. Väčšina z nich má uzatvorené zmluvy na dobu určitú, alebo boli v skúšobnej dobe.
Posledné hromadné prepúšťanie bolo v Tatravagónke v októbri roku 2003 a týkalo sa 98 režijných a THP pracovníkov.
Spoločnosť k tomuto kroku donútila nestabilná situácia v cenách hutných materiálov a tiež nižší záujem o produkty vagónovej výroby na európskych trhoch. "Hlavní hráči v Európe nie sú ochotní akceptovať zvýšené ceny výrobkov, čo súvisí so zvýšenými cenami ocele," uviedol hovorca Tatravagónky Viliam Štrelinger. Ceny niektorých druhov ocele v Európe sa podľa jeho slov zvýšili približne o 85 percent. Zvýšenie cien súvisí so zvýšeným dopytom po oceli v Ázii, na čo Európa dopláca.
Priebeh prepúšťania bude podľa V. Štrelingera v súlade so zákonníkom práce a kolektívnou zmluvou. "Toto hromadné prepúšťanie nebude mať dominový efekt. V súčasnej dobe však naša spoločnosť zamestnáva 2083 ľudí, čo pri znížení výroby o 25 percent nie je udržateľný stav a je pochopiteľné, že znížením kapacít sa spoločnosť stane dynamickejšou a konkurencieschopnejšou. Nie je ale vylúčené, že sa situácia na trhu môže v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti otočiť a Tatravagónka a. s. bude pripravená rýchlo reagovať na prípadné zmeny. V takom prípade budeme samozrejme prednostne prijímať uvoľnených pracovníkov," uviedol riaditeľ úseku riadenia ľudských zdrojov Ján Smik.
Podľa slov predsedu Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Jána Oravca odborári trvajú na tom, aby sa pri prepúšťaní akceptovala kolektívna zmluva a zákonník práce. "Dohodli sme sa na tom, že spoločnosť nebude prepúšťať tých zamestnancov, ktorí sú jedinými živiteľmi rodín. V prípade, že v podniku pracujú obaja manželia, prepustený bude iba jeden z dvojice," konštatoval šéf odborárov. Zároveň priznal, že prepustení zamestnanci sa len veľmi ťažko budú uplatňovať na trhu práce. "V tomto by malo pomôcť mesto a úrad práce," podotkol J. Oravec.
Podľa slov výkonného riaditeľa Tatravagónky Štefana Mesároša spoločnosť sa chce v zložitej situácii správať zodpovedne voči svojim zamestnancom, aj voči svojmu okoliu, preto pristupuje k úprave plánu tržieb oproti pôvodným 3,7 miliardám korún na približne 3 miliardy korún. "Akékoľvek iné riešenie by bolo z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska veľmi nezodpovedné. Nútilo by našu akciovú spoločnosť prijímať kontrakty za každú cenu, bez ohľadu na rentabilitu, len v záujme zachovania tržieb. Tieto kontrakty by boli zákonite stratové," povedal Š. Mesároš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš