Poprade podať Miroslav Ruš (na snímke). Firma, ktorá ho v auguste minulého roka zamestnala ako robotníka na stavbe v Slovinsku mu dlhuje mzdu za jeden mesiac.
Ďalší problém, ktorý M. Ruš s firmou Luset má, je ten, že zamestnávateľ mu od decembra neposlal potvrdenú výpoveď. Nemôže sa hlásiť na úrade práce a nemôže nastúpiť ani do nového zamestnania, ktoré si našiel. Tento problém nemá len M. Ruš, ale niekoľko ďalších ľudí z Popradu a okolia. Podľa našich informácií trestné oznámenie na Luset podalo minimálne desať osôb.
M. Ruš nastúpil do firmy Luset v auguste minulého roka. Na stavbe v Slovinsku si chcel zarobiť peniaze pre rodinu. Sľúbená mzda predstavovala 550 eur. Tú M. Ruš dostal vyplatenú za august a september, za október však nie.
"Skúšal som sa s pánom Kotradym (Michal Kotrady, majiteľ spoločnosti Luset - poznámka redakcie) spojiť, telefón nedvíha. Výpoveď som mu poslal 14. decembra minulého roka. Doteraz mi neprišla odpoveď. Bolo mi povedané, že výpoveď nadobudla právoplatnosť dňom doručenia zamestnávateľovi. Na úrade práce mi to nechcú uznať, kým nebudem mať papier od neho, že som mu výpoveď poslal," posťažoval sa nám Popradčan.
M. Kotrady nám včera povedal, že mzdy nevypláca preto, že aj jemu je dlžná 30- až 40-tisíc eur slovinská firma Asad. "Čo sa týka výplat, mám podoplácať decembrové výplaty. Myslím, že štyroch, piatich ľudí nemám vyriešených za október. Dávam výplaty aj diéty. Pána Ruša mám vyplatiť za jeden mesiac. Sme spolu v kontakte. Aj ho vyplatím, povedal, že mi mesiac počká. Neviem, prečo to riešil takto. Čo sa týka výpovedí, robil mi ich ekonóm. Dal som výpovede každému, zaslal som ich doporučene. Mám na to potvrdenie. Keď majú ľudia nejaký problém, môžu sa odvolať. Nie je problém to opraviť. Nik za mnou neprišiel. Telefóny dvíham, treba mi zavolať," reagoval podnikateľ.
Ten so slovinskou stranou stále spolupracuje, avšak s inou spoločnosťou. "Mám tam ľudí, mám ich tam menej, nechal som si takých, s ktorými som spokojný," dodal M. Kotrady.
Podľa jeho slov pracovať do Slovinska išlo veľa takých ľudí, ktorí si mysleli, že tam idú na dovolenku. "Ak tam niekto ide robiť a z mesiaca odrobí 15 dní a zvyšok sedí na izbe a pije, tak čo môže mať za mzdu?" položil otázku podnikateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš