technológií (FVT) so sídlom v Prešove, ktorá je súčasťou Technickej univerzity v Košiciach (TU), sa spojí s Prešovskou univerzitou (PU).
Keďže FVT TU má od januára nové vedenie, dekana Jozefa Nováka - Marcinčina sme sa opýtali, aký je jeho názor na prípadné spojenie. "Keďže fakulty stratili právnu subjektivitu, to ani nie je otázka na moju adresu. Je to o rokovaní medzi rektormi Technickej univerzity a Prešovskej univerzity. To však neznamená, že nemáme názor. Našou ambíciou je vytvoriť také kvalitné podmienky, aby sme sa mohli stať súčasťou výskumnej univerzity, akou sa TU stane. Keby naozaj došlo k zníženiu počtu univerzít, nie sme proti spojeniu s PU, ale chceme, aby sa tak stalo zo zákona a aby sme nestratili všetky nadobudnuté práva."
Pre úplnosť dodávame, že dekanovými štatutárnymi zástupcami sú prodekan pre vedeckú činnosť a zahraničné vzťahy Ján Paško a prodekan pre vzdelávanie a informatiku Juraj Ružbarský. Mimochodom, v súčasnosti má FVT cez 1 000 študentov, z nich 300 v externej forme štúdia. Z 96 zamestnancov je 58 učiteľov a 5 vedecko-výskumných pracovníkov. Na rozdiel od iných univerzít sa môžu pochváliť aj dostatkom ubytovacích kapacít. V dvoch internátoch v majetku TU sa nájde miesto aj pre študentov z iných škôl.
Istý zdroj príjmov mala v minulosti FVT aj za študentov samoplatcov najmä z Kuvajtu, Saudskej Arábie a Bahrajnu. Ako je to v súčasnosti? Pýtali sme sa dekana. "Slabšie. Kedysi sme mali aj dvadsať zahraničných študentov, teraz máme troch. Jedného samoplatcu z Kuvajtu a dve študentky z Bieloruska. Tie si štúdium hradia zo štipendia z višegradskeho fondu a z tých istých zdrojov je hradená aj časť našich výdavkov. Zamerali sa najmä na slovenský jazyk, keďže sa pripravujú na založenie katedry slovenčiny na univerzite v Minsku."
Keď už bola reč o príjmoch, zaujímali nás aj ich podnikateľské aktivity. Príjmy z nich využíva FVT na dofinancovanie prevádzky a budovanie špecializovaných pracovísk. Napokon, tie isté pracoviská a laboratóriá potom využívajú vedeckí pracovníci na riešenie výskumných úloh pre firmy. "V roku 2004 sme mali príjem 2,3 milióna korún, tento rok plánujeme získať o niečo vyšší objem. Zhruba 3 milióny," uviedol tajomník fakulty Milan Mičko.
Podľa slov dekana za posledné dva roky nastal v podnikateľskej činnosti výrazný posun. Mimo oficiálnych projektov cez rezortné ministerstvo, ako je napríklad projekt softvéru aplikovateľnej virtuálnej reality, má FVT ešte 22 bilaterálnych zmlúv s firmami z Prešova a okolia. Medzi partnerov dekan zaradil napríklad také spoločnosti ako je Spinea, Renojava, Tomark, Potravinárske strojárne Svidník, ZŤS Sabinov a podobne. "Aktuálne bude asi najvýznamnejšia spolupráca s prešovskou firmou Vojenský opravárenský podnik. Pripravujeme pre nich dokumentáciu pre výrobu nového výrobku," konkretizoval J. Novák - Marcinčin kontrakt za 1 milión korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš