(1931 1998). Organizátorov inšpiroval k netradičnej forme uvedenia výstavy samotný autor. Patril k umeleckej generácii, ktorá sa združovala okolo časopisu Mladá tvorba, veci umenia vnímala komplexne a diskutovala o nich predovšetkým v tichom svete bratislavských kaviarní.
K Paštékovým snovým, chvíľami až melancholickým olejom sa snáď ani iná atmosféra zvoliť nedala. Farebný svet dokonalej abstrakcie tvarov a čistých farebných tónov si priam žiadal meditačnú náladu. Tú navodil nielen program vernisáže, ale predovšetkým výpovede Paštékovej tvorby. Nie nadarmo ho znalci umenia označovali za básnika maľby a hovorili mu "aristokrat ticha."
Milan Paštéka, rodák z Trenčína, žijúci istý čas na Kysuciach a neskôr tvoriaci v Bratislave, patril k silnej generácii slovenských modernistov, združených v umeleckej skupine okolo Mikuláša Galandu. Aj keď vtedajší režim nebol naklonený provokácii a objavovaniu nových foriem vo výraze, svoju cestu vnútornej slobody si autor dokázal prešliapať. Čo i len letmý pohľad do sumáru jeho výstav hovorí, že viac uznania získal v zahraničí, ako doma. Pod Tatrami sa jeho obrazom začalo dariť až po roku 1989.
"Už dávno sme sa snažili o prípravu Paštékovej výstavy, podarilo sa nám to vďaka ústretovosti Kysuckej galérie v Čadci, ktorá je majiteľkou väčšiny z vystavených prác. Poprad si už zaslúžil, aby konečne, po prvý raz videl tvorbu umelca, ktorý sa výrazne zapísal do dejín modernej slovenskej maľby," uviedla riaditeľka TG Anna Ondrušeková. Ako dodala, výstavu nerámujú nijaké "okrúhliny" umelca. "Je mi sympatický výrok maliarovej manželky, ktorá dávnejšie povedala, že robiť výstavu pri príležitosti výročí je násilné. Umelca treba vystavovať vtedy, keď má čo povedať a Paštékovo umenie je zaujímavé aj dnes," dodala riaditeľka TG.
Snový a zároveň expresívny svet Paštékových malieb ponúka Tatranská galéria svojim návštevníkom do 29. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš