posledných rokov, ale aj problémy s financovaním mestských škôl a zariadení signalizujú nutnosť výhľadových riešení.
Aby sme neteoretizovali, mesto už bolo nútené zrušiť v decembri centrum voľného času. Problém s udržaním školských klubov detí, jedální, materských škôl, či Základnej umeleckej školy stále trvá. Po uplatnení fiškálnej decentralizácie sa situácia zase vyhrotila a vedenie mesta aj poslanci musia nájsť optimálne východiská.
"Aj keď sú tento rok normatívy vyššie ako v minulom roku, nemôžeme byť spokojní. Na niektorých školách je menej žiakov a pre nás je aj úbytok 41 žiakov citeľný," uviedol vedúci odboru školstva na svidníckom Mestskom úrade Ján Mihalík. V porovnaní s rokom 2004 dostalo síce mesto viac prostriedkov, ale zdá sa, že si s nimi nevystačí. V tomto roku dostali o 1,4 milióna viac, ale táto suma sa rozplynie vo valorizácii miezd a vyšších cenách za energie. Na prevádzku budú zdroje stále chýbať.
Viaceré vidiecke školy zanikli pre nedostatok žiakov. V iných, najmä vzdialenejších od mesta sa snažia udržať malotriedky za každú cenu. Napríklad aj vo Vyšnom Orlíku. Zaujímavé je, že aj napriek zlučovaniu niektorých vidieckych škôl sa mestské neplnia tak, ako sa očakávalo. Potvrdili to aj zápisy do prvých ročníkov. Už teraz je riaditeľom jasné, že keď odídu deviataci, v budúcom školskom roku budú mať opäť menej detí. Druhým dôvodom je aj sťahovanie rodín za prácou do väčších miest, či iných regiónov. Ani v tomto nie je Svidník výnimkou.
Balík prostriedkov pre školské zariadenia v rámci originálnych kompetencií tvorí pre Svidník 32,1 milióna korún. Napriek optimistickým výhľadom, ktoré avizovalo rezortné ministerstvo, sa tým nevyriešil boľavý problém napríklad s prevádzkou školských jedální. Potvrdil nám to aj zástupca riaditeľky I. ŽS na Komenského ulici Ján Haľko. "Oproti minulému roku síce máme viac peňazí, ale na plynulú prevádzku to stále nie je dosť. Zmena to je, ale máme viac stravníkov zo sociálne odkázaných rodín. Za obed platia korunu a napriek dotácii nám to priadne zvyšuje náklady na prevádzku."
Vedenia škôl majú tiež viac práce pri sledovaní dochádzky, prideľovaní sociálnych štipendií a školských pomôcok. Zaujímalo nás, či je táto sociálna výpomoc pre žiakov a ich rodičov motivujúca. "Podľa mňa je. Keď si chcú udržať štipendium, snažia sa mať lepší prospech aj dochádzku do školy. Je to istý stimul aj pre rodičov," reagoval na našu otázku J. Haľko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš