Páni architekti, máme alebo nemáme čo riešiť?
Vláda SR schválila 2. februára dve nariadenia týkajúce sa ochrany zdravia pred hlukom a vibráciami, ďalej o strategických hlukových mapách a akčných plánoch ochrany pred hlukom. Materiál na rokovanie vlády predkladal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Účinnosť nadobudnú 15. februára tohto roku.
Prečo by nás to malo zaujímať? Nuž najmenej preto, že nedávno sa vo verejnosti pretriasal postoj prešovského mestského parlamentu k hlukovým limitom, ako aj reakcie autorov schváleného a napokon zrušeného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) k aktualizácii územného plánu.
Pripomeňme si, že vlani v júli poslanecký zbor schválil VZN o hlukových limitoch napriek veľkému počtu námietok. Tie však mesto neakceptovalo. Naopak, ako tvrdil hlavný architekt Vladimír Ligus, radnica vlastne upravuje hlukové limity tak, aby sa zosúladili s limitmi vyhlásenými vládou, čím sa pripravujú na legislatívne zmeny, vrátane európskej smernice. Nasledoval protest adresovaný na okresnú prokuratúru a prokurátor vyzval mesto, aby VZN zrušilo. Stalo sa tak v decembri 2004.
No a už sme v súčasnosti. Aj v januári hlavný architekt Vladimír Ligus tvrdil, že sa síce dopustili procesných chýb, ale tie v zásade stratili účinnosť: „Vecne niet čo riešiť," konštatoval. Vraj sa tabuľka s limitmi zapracuje do pripravovanej aktualizácie územného plánu. Nuž, nám sa zdá, že na radnici sedia prinajmenšom proroci, keď zosúlaďujú vládne nariadenie, ktoré vstúpi do platnosti až o niekoľko dní.
Naozaj niet čo vecne riešiť? Alebo to dokazuje, že naša radnica sa zase vybrala svojským smerom, keď tvrdí, že nimi navrhované limity vládna legislatíva podporuje... Tak sa na ňu pozrime zblízka. Nová legislatíva definuje zásadný pojem „akčná hodnota". Jej prekročenie je dôvod na vykonanie opatrení na zníženie hluku. Do vládneho nariadenia totiž pribudla tabuľka akčných hodnôt hlukových indikátorov s hodnotami v noci aj cez deň, bez ktorej uvažovanie o limitoch nemá zmysel. Zahrnie ju ÚHA do územného plánu, keď vraj vecne niet čo riešiť? Teoreticky by sa totiž mohlo stať, že mesto bude mať svoju tabuľku hlukových limitov, vláda svoju a navyše ešte akčné hlukové indikátory, ktoré mesto nebude mať? To by bol pekný galimatiáš.
A potom je tu ešte legislatívna novinka a tou je tvorba strategických hlukových máp a akčných plánov na znižovanie škodlivých účinkov hluku na ľudské zdravie. Reálne to znamená, že sa bude týkať všetkých zdrojov hluku, teda aj existujúcich ciest, diaľnic, železníc a podobne. Ako teda mesto plánuje znižovať hluk pri svojich terajších plánoch? Tak, že dopustí, aby cestné privádzače smerovali do obytných štvrtí?
Ďalšou novinkou je bod, o ktorý sa občania môžu oprieť. Pojem obťažovanie hlukom. To tu doteraz nebolo a donedávna sa kompetentní boli ochotní s odporcami rozprávať len o decibelových nadlimitoch. No po novom už samospráva bude musieť zohľadniť aj podlimitné obťažovanie. Hluková mapa bude zároveň znamenať, že už skončí komplikované presviedčanie úradníkov, že ľudia žijú v hlučnom prostredí. Veď takých petícií má mesto niekoľko a ani jedna nebola zohľadnená. Všetko ostalo v rovine, že jeden tvrdí - je tam hluk, iný, že tam nie je. Spomínané mapy by mali popisovať realitu na celom území Slovenska a samosprávy budú musieť dopredu a v súvislostiach uvažovať, ako chcú existujúce problémy riešiť, formulovať zásady, ako územne plánovať, aby sa hluk znižoval.
A prečo sa tým vlastne zaoberáme? Nuž preto, že už o pár dní bude všetko inak. Problémy s hlukom sa už nebudú dať riešiť iba účelovými zmenami hlukových limitov. Otázke je, či je na túto úlohu radnica dostatočne pripravená a či to vôbec zohľadní v aktualizácii územného plánu. Tak teda je čo vecne riešiť, alebo nie je?
Úradníkom nepomôže ani argument, že hlukové mapy sa budú tvoriť v súlade s európskou smernicou až o niekoľko rokov. Lenže! Územný plán sa tiež nemení každý rok. Od polovice februára bude známy legislatívny rámec a ak ho na našej radnici mienia ignorovať, bude to prinajmenšom krátkozraké.
Ozaj, prvá skúška správnosti by mohla prísť skôr, ako na marcovom zasadnutí poslaneckého zboru, kedy sa bude aktualizácia územného plánu schvaľovať. V čase, keď začnú platiť spomínané nariadenia vlády, sa odohrá v Prešove veľké rokovanie o dobudovaní cestných a diaľničných prepojení v katastri mesta i mimo neho so zástupcami Národnej diaľničnej spoločnosti i Slovenskej správy ciest. Závery z tohto stretnutia by mohli mnohé naznačiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš