Približne dvadsaťdva prvákov bude z dnes už minoritnej časti obyvateľov obce.
Ako nám potvrdil zástupca riaditeľky školy Stanislav Antal, v súčasnosti má škola 43 percent žiakov rómskej národnosti. "Od budúceho školského roka počítame s tým, že toto percento vzrastie na 47 %."
Z celkového počtu prvákov, ako predpokladá S. Antal, niektorí neprejdú psychologickými testmi a môžu prejsť do špeciálnej školy. Ako dodal, situácia v školstve kopíruje demografický vývoj v obci, ktorý pretrváva už niekoľko rokov.
Rudniansku 9-ročnú základnú školu v súčasnosti navštevuje 376 žiakov. V jedenástich triedach sa učí 196 žiakov na prvom stupni a v deviatich triedach 180 žiakov na druhom stupni. O tom, že škola núdzu o žiakov nemá, svedčí aj fakt, že iba v uplynulom školskom roku sa vedeniu školy, ako aj obce, podarilo odstrániť dvojzmennú prevádzku. Žiaci piatich tried prvého stupňa sa totiž učia v neďalekej budove bývalej materskej školy.
Podľa našich informácií, zvyšujúci sa počet rómskych žiakov v škole viedol niektorých rodičov z Rudnian, aby svoje deti vozili do školy do pár kilometrov vzdialeného Poráča. Potvrdzuje to aj S. Antal. Podľa jeho slov v rudnianskej základnej škole o päť rokov očakávajú stopercentné zastúpenie rómskych žiakov. "Je pravdou, že niektoré deti z Rudnian chodia do školy do Poráča, alebo na druhý stupeň do Spišskej Novej Vsi. Máme triedy, v ktorých sa vyučujú iba Rómovia, ale máme aj zmiešané triedy."
Na našu otázku, či nejde o zjavnú diskrimináciu na etnickom princípe, odpovedal: "Je to iba otázka nedostatku priestorov. Našou snahou je deti v škole udržať, či rómske alebo nerómske," zdôraznil zástupca školy.
Poznamenal, v škole sa v budúcnosti chcú zamerať viac na integrovaných žiakov. "Je to aj otázka peňazí. Iba s tými môže škola prežiť. Už dnes v škole máme troch takýchto žiakov. Jedného čiastočne nepočujúceho chlapca a dve deti so zdravotným postihnutím, ktoré prekonali obrnu. Tí majú k dispozícii špeciálnu asistentku a majú vytvorený individuálny plán. Čo nás mrzí, je situácia niektorých rómskych detí. Najmä tí menší chodia do školy mnohokrát oblečení iba v pančuchách a svetríkoch. Ale aj bosí. Učiteľky im po príchode do práce uvaria pred samotným vyučovaním najprv čaj, aby sa trocha zohriali. Obedy by mohli tieto deti dostávať za korunu, ale ich rodičia nie sú schopní prispieť dvadsiatimi korunami na obed. A pritom je to jediné teplé jedlo, ktoré sa im cez deň dostane do úst. Situácia je naozaj smutná," dodáva na záver S. Antal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš