ručením obmedzeným (spol. s r. o.), ktorej stopercentným vlastníkom by bolo mesto Poprad. Návrh prišiel v čase, keď sa rozhoduje o tom, či mesto dostane na výstavbu priemyselného parku peniaze z fondov Európskej únie, alebo nie.
Návrhom vedenia mesta sa na mimoriadnom zasadnutí posledný januárový deň zaoberala mestská rada. V uznesení, ktoré sme mali možnosť vidieť, sa konštatuje, že primátor Popradu Anton Danko má zvolať valné zhromaždenie a. s. PPP, kde má navrhnúť likvidáciu a. s. a odkúpenie obchodného podielu mesta. Zároveň má primátor navrhnúť aj meno konateľa novovzniknutej spoločnosti.
Prednosta Mestského úradu v Poprade Anton Andráš dostal úlohu vypracovať podklady k vzniku "eseročky". Na februárovú schôdzu mestského zastupiteľstva má pripraviť materiál týkajúci sa zmeny rozpočtu mesta o sumu, ktorá bude potrebná na vyrovnanie pohľadávok a náklady súvisiace s prevádzkou novej spoločnosti.
Mesto Poprad je vlastníkom desiatich percent akcií a. s. PPP. Ďalšími vlastníkmi sú a. s. Tatramat Poprad a Zväz priemyselných podnikateľov Slovenska (ZPPS).
Podľa poslanca mestského zastupiteľstva a člena mestskej rady Milana Antaša (HZDS, SNS, SDĽ, KSS, ĽB, SDA) nová spoločnosť by sa mala starať najmä o manažovanie ďalších aktivít priemyselného parku, dotiahnuť do Popradu investorov a starať sa o správu priemyselného parku. "Pokiaľ ide o náklady, predbežne sa hovorilo o sume dva milióny korún. Rozhodujúci balík sa použije na vyplatenie záväzkov a pohľadávok v akciovej spoločnosti. Základné imanie spoločnosti je 200-tisíc korún a prirátať treba aj prostriedky na mzdy pre začínajúci manažment, ktoré by sa nemali pohybovať v miliónoch korún," konštatoval poslanec.
Ako ďalej uviedol, idea založiť "eseročku" nevznikla za jeden deň. Jedným zo základných impulzov boli údajne zmeny vlastníkov v a. s. Tatatramat. "Snahou mesta bolo získať kontrolný balík v akciovej spoločnosti. Otázka bola, či pokračovať v akciovej spoločnosti, kde sa zmenili pomery, alebo či radšej nevytvoriť mestskú firmu, o ktorej činnosti bude rozhodovať jej manažment," doplnil M. Antaš.
Jeho poslanecká kolegyňa, členka mestskej rady a členka predstavenstva a. s. PPP Eva Grossingerová (HZDS, SNS, SDĽ, KSS, ĽB, SDA) sa domnieva, že parku sa musí venovať niekto na "plný výkon". "Akciová spoločnosť síce mala svoje orgány, ale každý z nás mal inú náplň práce. Riadenie pri budovaní parku za pomoci eseročky bude operatívnejšie. Je pravdou, že samospráva na seba berie istú záťaž. Nevidím v tom ale nič zlé, že mesto bude mať sto percentnú eseročku, ktorá bude práce riadiť. Musím podotknúť, že akcionári sa nebránili, aby malo mesto vyšší počet akcií," vyslovila názor členka dozornej rady.
Prezident ZPPS Ivan Čarnogurský pre náš denník uviedol, že likvidácia akciovej spoločnosti nebude vôbec jednoduchá. "Nejde to zo dňa na deň. Platí tu Obchodný zákonník, kde sú uvedené konkrétne opatrenia a podľa ktorého sa musí postupovať. Pre ZPPS nie je likvidácia akciovej spoločnosti problém. Musím povedať, že v procese budovania PPP mesto Poprad pôsobilo skôr kontraproduktívne," povedal prezident.
Na vytvorenie správcovskej firmy so stopercentnou účasťou mesta reagoval takto: "Nech to mesto Poprad skúsi. My máme skôr opačné skúsenosti. Mestá by nemali podnikať, ale vytvárať podmienky na podnikanie pre svojich obyvateľov," dodal I. Čarnogurský.
M. Antaš si zasa myslí, že mestá dokážu vo svojich firmách hospodáriť veľmi efektívne. "Môj vzťah k mestským firmám je pozitívny. Názor, že mesto má byť iba spoluvytvárateľom podmienok na podnikanie, celkom nezdieľam. Svetová skúsenosť je taká, že mestá dokážu hospodáriť efektívne. Osobne si myslím, že mesto má kapacity na to, aby dokázalo prilákať do priemyselného parku investorov. Je jasné, že bude potrebné hľadať vzťahy, kontakty a možnosti. Určite bude potrebné oprieť sa aj o špecializované tímy. Nie všetky činnosti si dokáže eseročka zmanažovať sama," uzavrel poslanec.
Podľa našich informácií magistrát dostal pred časom ponuku od nemenovanej spoločnosti, ktorá navrhla vykonávať správu a developerskú činnosť v PPP bez finančných nárokov voči mestu.
Vznik spoločnosti s r. o. , ktorej stopercentným vlastníkom bude mesto Poprad, musia odobriť poslanci mestského zastupiteľstva.
O reakciu sme formou otázok zaslaných mailom požiadali aj A. Danka a jeho hovorkyňu Zuzanu Pojedincovú. Otázky sme im poslali vo štvrtok ráno, do uzávierky dnešného vydania denníka Korzár nám však neodpovedali. Pracovníčka primátorovho sekreteriátu nám však potvrdila, že "mail má primátor v pošte".
Ako je to so správcovstvom v Priemyselnom parku Kechnec?
Správu priemyselného parku a developerskú činnosť (zháňanie firiem a investorov do parku) má na starosti akciová spoločnosť Kipp. Desať percent akcií vlastní obec Kechnec, zvyšok sú súkromní investori. Obec vstúpila do spoločnosti finančným vkladom. Starosta obce je zároveň predsedom dozornej rady akciovej spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš