lepšiemu 52 chlapcov vo veku od desať do šestnásť rokov.
Záškoláctvo, túlanie sa, krádeže, vydieranie, lúpeže, dokonca v niektorých prípadoch siahli aj na ľudský život. Vo svojom krátkom detskom živote stihli títo chlapci toľko, že by sa o tom dala napísať kniha. Súd ich preto posiela práve do takýchto zariadení, ako je reedukačný domov. Ako nám povedal riaditeľ Mgr. Ján Malindžák, túžba po slobode, ale hlavne po rodičoch je u nich veľmi silná, úteky sú na dennom poriadku.
V domove vládne prísny režim, každá minúta je naplánovaná. Vychádzky sú kolektívne. Neexistuje, že by jedno z detí mohlo slobodne odísť, napríklad do predajne potravín. Ako ďalej povedal riaditeľ, úradne povedané, sú to deti, ktoré sú sociálne a emocionálne narušené, majú poruchy správania a patria do kategórie ťažko vychovávateľných detí. Väčšina z nich sú fajčiarmi od piatich či šiestich rokoch svojho života. Túžba po cigarete je preto v ich zariadení veľmi silná. J. Malindžák nám dokonca popísal prípad, keď chlapci z paplónov vyšklbávali výplň a šúľali si cigarety.
Jeden z nich má na svojom konte 72 skutkov trestnej povahy. Napriek tomu, že majú kriminálnu minulosť, stále majú detskú dušu a túžia po svojich rodičoch. "Drvivá väčšina z nich kontakt s rodičmi udržuje. Na tých, u ktorých to tak nie je, vidieť, že duševne veľmi trpia," konštatuje J. Malindžák.
Aj posledný útek mal takéto pozadie. Pätica chlapcov vo veku od jedenásť do štrnásť rokov ušla v nedeľu poobede z vychádzky. Išlo o skratové konanie. Približne do dvoch hodín ich vychovávatelia našli. "Bol to pokus o útek. U nás je to bežná záležitosť. O tieto deti sa štát po hmotnej stránke veľmi dobre postará. Našim zriaďovateľom je Krajský úrad v Košiciach a naozaj im môžeme iba ďakovať. Deti majú bohaté možnosti športového vyžitia. Lyžujú sa, plávu, máme klzisko, športové plochy na tenis, volejbal, nohejbal a futbal. Chýba im však rodičovská láska. Nedá sa presne štatisticky vyčísliť, koľko útekov ročne evidujeme. Niekedy je pokoj aj tri mesiace, inokedy v priebehu dvoch dní dva pokusy. Hlavne v čase prázdnin je frekvencia útekov o čosi vyššia. My deti posielame cez prázdniny domov iba za odmenu na takzvanú dovolenku. Hodnotí sa chovanie počas celého roka a podľa tohto sa rozhodneme. Niektorí z nich vedia, že kvôli správaniu sa nemajú šancu dostať domov, tak sa o to pokúsia útekom," konkretizuje riaditeľ.
Pätica chlapcov, ktorá ušla v nedeľu, nemá na láskavých rodičov šťastie. Iba jeden z nich z obce Úhorná si píše s matkou, otec je vo väzení. Druhý Úhorňan už také šťastie nemá. Otca má tiež vo väzení, matka mu ani nepíše. Podobne sú na tom aj traja bratia z Košíc, vo veku 11, 12 a 13 rokov. "Mal som s nimi pohovor, dôvodili, že chceli vedieť, čo je s rodičmi, preto ušli," dodáva riaditeľ.
Ako vyplýva z jeho rozprávania, 90 percent pokusov o útek sa končí tým, že deti do maximálne do dvoch hodín chytia samotní vychovávatelia. Všetky únikové cesty majú zmapované. Ale, bohužiaľ, majú aj menej úspešné prípady. Jeden z chlapcov z Rožňavy je už od novembra minulého roka na úteku. Ďalší fenomén sú dovolenky. Asi jedna tretina sa z návštevy u rodičov nevráti do reedukačného domova.
A trest? Kolektívne pokarhanie a zákaz ich obľúbenej činnosti. Tou je hlavne zákaz športovať. Najväčším magnetom je pre nich práve ping-pong, ten by dokázali hrať celý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš