k viacerým aktuálnym problémov samosprávy. Jedným z nich je vzťah veľkých miest k Združeniu miest a obcí Slovenska ZMOS|. "Viacerí primátori krajských miest nadobudli pocit, že ZMOS sa zameralo na obhajovanie záujmov obcí a všeobecnú problematiku miestnej samosprávy. Špecifiká veľkých miest a osobitne mesta Bratislava si vyžadujú v niektorých prípadoch pripraviť a presadzovať riešenia odlišné," píše sa v komuniké.
Primátor Žiliny Ján Slota uviedol, že má aj po rokovaniach predstaviteľov K8 s predsedom ZMOS Michalom Sýkorom a jeho tímom stále kritický pohľad na činnosť tohto združenia. "Keď je predsedom dlhodobo starosta obce, je to veľmi zlé voči mestám, lebo ZMOS prejednáva záležitosti týkajúce sa obcí, ktoré majú veľmi ďaleko od problémov krajských miest." Podľa Slotu by bolo optimálne nájsť vyhovujúci kompromis, napríklad váhové hlasovanie, keby mestá s väčším počtom obyvateľov mali pomerne viac hlasov. "Sme zatlačení do kúta a prehlasovaní síce veľkým počtom starostov, ale zastupujúcich menej obyvateľov," podotkol žilinský primátor, podľa ktorého "hrozí rozštiepenie ZMOS".
Kým pred časom Ján Slota hrozil, že pozastaví členstvo Žiliny v ZMOS, prešovský primátor Milan Benč apeloval, že združenie musí ostať jednotné. Tvrdí to i dnes: "Môj názor je taký, že nie je riešenie ukončiť činnosť združenia z dôvodu fiškálnej decentralizácie... Chceme dokončiť reformu verejnej správy." Podľa Benča sa jeho názor nelíši od kolegov, ale preferuje zvýšenú vzájomnú komunikáciu. "Čosi sa udiať musí," podotkol.
Jeho trnavský kolega Štefán Bošňák je pripravený na najbližšom zasadnutí tamojšieho mestského zastupiteľstva navrhnúť pozastavenie členstva v ZMOS. Doslova konštatoval: "ZMOS obhajuje záujmy obcí, neobhajuje záujmy miest." V nápravu už neverí, preto preňho nastal čas na vážne kroky. "X-krát sme presadzovali napríklad rotáciu predsedov. Bola snaha zmeniť stanovy, nikdy to na sneme neprešlo... Nie je to rozbíjanie združenia, ale ja osobne nevidím šancu, že sa to zmení."
Ďalšia podstatná časť rokovania sa týkala fiškálnej decentralizácie. Primátori sú znepokojení zo zníženia veľkostných koeficientov pre krajské mestá, vzniká pritom výrazný deficit spojený s financovaním mestskej hromadnej dopravy. Preto klub K8 žiada ministerstvo financií o vykrytie deficitu a zohľadnenie danej skutočnosti v návrhu zákona pre budúce roky. "Je to veľmi vypuklý problém, ktorý sa dotýka každého môjho kolegu. Žilinu stála fiškálna decentralizácia na MHD 67 miliónov, to nie je maličkosť. V Bratislave je to 370 miliónov, to sú také peniaze, že sa nedajú prehliadnuť," uviedol Ján Slota a dodal: "Vládni činitelia sa nevozia v električkách a trolejbusoch, ale mohli by sa, aspoň by zistili, že je to potrebné vydotovať." Celková chýbajúca suma na MHD je pri znížených veľkostných koeficientoch podľa žilinského primátora 650 miliónov korún.
Členovia klubu primátorov krajských miest K8 nesúhlasia s predloženou novelizáciou zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Tá odoberá mestským políciám kompetenciu kontrolovať zákazové značky. "V auguste sme si obstarali radar, čo má priaznivý dopad na obyvateľov," podotkol primátor Trenčína Branislav Celler a na margo uvedenému návrhu na zníženie kompetencií mestských polícií konštatoval: "Neviem si predstaviť, kto bude na sídliskách merať rýchlosť. Policajný zbor na to nemá dostatok ľudí a prostriedkov. Považujem to za zásadný krok späť, možno za lobing polície, odbúrať tieto kompetencie. Pritom nám i ministerstvu vnútra ide o spoločný cieľ, zvýšenú bezpečnosť obyvateľov mesta."
Primátori sa nevyhli ani otázke územno-správneho členenia. Bratislavský richtár Alexander Ďurkovský potvrdil záujem o vytvorenie novej župy, ktorú by tvorilo hlavné mesto Bratislava, teda o model "plus jedna". "V súčasnosti máme platiť za autobusy MHD 30 miliónov daňových peňazí, ktoré idú mimo Bratislavu." Na otázku, či po prípadnom úspechu návrhu nezačnú mať požiadavky na zmeny aj ďalší (napr. vytvorenie Spišskej župy), odvetil: "To nie je otázka, ktorá je smerovaná na mňa. Z nášho pohľadu ide o model plus jedna. Nehodlám zasahovať do územno-správneho členenia v iných častiach Slovenska."
Ján Slota tvrdí, že dôjde k prehodnoteniu počtu vyšších územných celkov. "Terajší stav je neúnosný. Osem je luxus... K zeme územných celkov musí dôjsť, ale v žiadnom prípade nie smerom hore, na nejakých šestnásť, ale smerom dole." Keby vznikol stredoslovenský VÚC, nemal by záujem, aby sa stala jeho sídlom Žilina? "Mohli by sme uvažovať, ktoré mesto by na to malo. Som presvedčený, že verejný prospech by mal byť pre nás prioritný, teda nie je dôležité, či tým sídlom bude Žilina, Banská Bystrica či Zvolen, ale aby bol počet VÚC nižší." Zástupcovia K8 sa stretli aj s primátorom mesta Vysoké Tatry Jánom Mokošom a zaoberali sa aktuálnou situáciou pri odstraňovaní následkov kalamity. Tatrám ponúkli zabezpečenie pracovnej sily v letných mesiacoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš