reaguje zakaždým, keď sa takáto diskusia objaví. Zakaždým, keď sa otvorí otázka výhod, alebo nevýhod odpájania sa od centrálneho zdroja vykurovania na individuálny. Napokon, o tejto problematike sme už písali aj na našich stránkach.
Aj v posledných Správach Spravbytu riaditeľ tepelného hospodárstva František Tomko tvrdí, že sľubovaný efekt úspory sa pri výstavbe domovej kotolne nedostaví. Argumentuje príkladom o známom projekte nízkoenergetického domu na ulici Mirka Nešpora a analýzou ich skutočných nákladov počas 12-mesačnej prevádzky. Z nej vyplýva, že len zateplenie sa ukázalo ako efektívne, ale samotná kotolňa efekt nepriniesla. Ako ďalej tvrdí, prepočet autorov projektu je účelový a obsahuje zjavné chyby. Podľa Tomka ročná úspora činí 250 396 korún a nie 1 081 396 korún, čo znamená, že návratnosť úveru vo výške 15,5 milióna nebude trvať 20 rokov, ale takmer 62.
Obyvatelia 48-bytového domu na ulici Mirka Nešpora nad správami zauvažovali a reagovali. "Projekt preukázal svoju životaschopnosť a 42-percentnú úsporu pri príprave tepla na kúrenie a 30-percentnú pri príprave teplej úžitkovej vody. Obyvatelia za rok ušetrili 66 percent nákladov. Podľa pána Tomka by obyvatelia bytového domu urobili lepšie, keby tie peniaze dali výrobcovi tepla?" pýta sa iniciátor projektu a predseda občianskeho združenia Ozón XXI. Ivan Satvar.
Jeden z obyvateľov domu, René Polačok (na snímke), si zase myslí, že manažment Spravbytu nepochopil dobu. "Pre mňa je namieste otázka, prečo Spravbyt predal svoj podiel rakúskej spoločnosti a podkopal nohy aj mestu Prešov. Zľakol sa konkurencie, keď obyvatelia mesta začali robiť opatrenia masívnou výmenou okien za plastové a zatepľovaním? Tým sa totiž znižuje požiadavka na dodávku tepla a prestáva byť pre Spravbyt výnosným biznisom. Dúfam, že nechcú obyvateľov Prešova presviedčať, že rakúska spoločnosť bude predávať teplo za pár drobných. Pán Tomko chce presvedčiť koncových odberateľov tepla, ale mieša hrušky s jablkami a troškou čerešničiek. To je krátkozraké."
Zdôraznil tiež, že všetci obyvatelia obytného domu na ulici Mirka Nešpora pocítili efekt úspory už po 15 mesiacoch na svojich peňaženkách. "Neviem, z čoho sú takí nervózni. Hádam nie z jedného 48-bytového domu, ktorý sa vydal vlastnou cestou. Nech sa venujú svojej činnosti. Dom na M. Nešpora do ich kompetencie určite nepatrí," vyjadril svoj názor na aktivity vedenia Spravbytu. Dodal, že ich pracovníci by si mali čo najskôr preštudovať zákon č. 428/2002 Z. z. a dodržiavať ho. Ako tvrdí, už rok sú kvôli projektu terčom dezinformačnej kampane. "Keď je to až také neefektívne, ako tvrdí Spravbyt, pýtam sa, prečo sa toľko dôležitých občanov tohto mesta odpojilo od centrálneho zdroja. Hádam nevedia rátať?"
Satvar, ako predseda Spoločenstva vlastníkov bytov Bikoš reagoval ešte jedným krokom. Na Spravbyt podal výzvu na súťaž. "Vyzývam vás k predloženiu cenovej ponuky na dodávku tepelnej energie v roku 2005/2006, aby sme ju následne mohli posúdiť v zdravom konkurenčnom prostredí," uvádza sa v nej. Ako pre náš denník Satvar dodal, cenovú ponuku typu, že Spravbyt bude v roku 200x o 10 percent lacnejší odmietajú akceptovať a preto ich vyzvali, aby ju pretavili do sumy v korunách s rozborom variabilných a fixných nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš