nájomných bytov. Z toho jeden bezbariérový byt, deväť jednoizbových, osem dvojizbových a štyri trojizbové byty. Celkové náklady na výstavbu so okolo 22 miliónov korún. Mesto to hradí klasickým spôsobom, sedemdesiatpercentným úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania a tridsaťpercentnou štátnou dotáciou.
"Keď sme do tejto výstavby išli, tak sme zvolali stretnutie záujemcov. Paradoxne ich bolo 22 ako je plánovaný počet bytov. Ale ešte sa ten počet môže zmeniť. Sú tam špecifické podmienky na prideľovanie i pre mesto. V zmluve sa muselo mesto zaviazať Štátnemu fondu rozvoja bývania, že tridsať rokov bude držať byty ako nájomné, až potom ich môže odpredať. S nájomníkom však nemôžeme podpísať nájomnú zmluvu na dlhšie ako tri roky. A stále musíme skúmať jeho príjmy, či je schopný platiť nájom," uviedol zástupca hanušovského primátora Jozef Malý.
V podstate je to tak, že hranica príjmu domácnosti na pridelenie nájomného bytu je stanovená trojnásobkom životného minima. "Vo verejnom záujme, ak mesto potrebuje byt pre lekára, učiteľa a podobne, je možné podmienku príjmu o nejaké percento porušiť," dodal J. Malý.
Nájomné je možné podľa zákona stanoviť do 5 percent stavebných nákladov. V hanušovskom prípade rozmýšľajú o 3,6 percentách. Napríklad za jednoizbový byt by nájomné nemalo presiahnuť 3-tisíc korún, J. Malý dokonca hovorí, že by to mohlo byť aj menej ako tri tisícky.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš