výnimky na spracovanie kalamitných plôch v najvyššom stupni ochrany prírody.
"Bolo by tak rozhodnuté o takmer deväťdesiatich percentách postihnutého územia. Po ostatnom zasadaní vládneho výboru pre obnovu Tatier sa proces udeľovania výnimiek zlepšil, čo oceňujeme," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Ak výnimky podľa očakávania lesníci dostanú, budú môcť vypísať tretie kolo verejnej obchodnej súťaže na predaj ďalších obchodných plôch.
Rozhodnutie rezortu životného prostredia o udelení výnimky na spracovanie kalamitného dreva v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany prírody bude zrejme zaujímať aj enviromentálnych aktivistov. Tí už nedávno avizovali, že ak ŠL TANAPu dostanú výnimku aj v území Tichej a Kôprovej doliny, pôjdu ich brániť dokonca vlastnými telami.
"My sme nikdy nerobili nič proti zákonu. Ak bude rozhodnuté, že aj v tejto lokalite máme zlikvidovať následok kalamity, budeme postupovať v súlade s platnou legislatívou. Ak výnimka nebude, nebudeme zasahovať," uviedol riaditeľ ŠL TANAPu. Naznačil však, že ak by aj výnimku na lokality v ústí Tichej a Kôprovej doliny dostali, tak skoro sa tam asi s likvidáciou kalamitného dreva nezačne. "Je tam kopa snehu, doposiaľ sa tam nič neurobilo, čo je veľké mínus z hľadiska protipovodňovej ochrany. Vodné toky sú zapratané, uvidíme, čo to urobí na jar," dodal P. Líška.
Lesníci zo ŠL TANAPu sú avizovanými aktivitami lesoochranárskeho zoskupenia VLK prekvapení. Upozorňujú, že enviromentálni aktivisti by pri "obrane dolín vlastným telom" sami porušili minimálne zákon o ochrane prírody, či návštevný poriadok TANAPu. "A stále ešte platí nariadenie o zákaze vstupu do zóny, postihnutej kalamitou," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel. Lesníci predpokladajú, že porušenie zákona si v takomto prípade všimnú aj strážcovia TANAPu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš