Korzár logo Korzár Spiš

"Školy sú nekalou konkurenciou," tvrdí prevádzkovateľ internetového klubu

Prešov - Medzi mestské dane, ktoré začalo v tomto roku vyberať mesto Prešov, patrí aj daň za nevýherné hracie prístroje. Ich prevádzkovatelia mali

nahlásiť ich počet do konca januára. Poslanci schválili daň za jeden prístroj na dvetisíc korún (pôvodne sa uvažovalo o sume 5 000 Sk). Problémom, ktorý rezonuje verejnosťou je, prečo boli zahrnuté medzi nevýherné hracie prístroje aj počítače v internetových kaviarňach. "Táto daň je nezmyselná," tvrdí Juraj Kundrík, prevádzkovateľ malého internetového klubu na sídlisku. Poukázal na fakt, že školy za počítače a internet daň neplatia, aj keď sú tiež prístupné verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Z vlastných daní si platím konkurenciu," tvrdí J. Kundrík, ktorý tvrdí, že preňho je vyrubená daň likvidačná. "Prevádzka je ohrozená daňou, ktorá by ma dokopy stála toľko, čo mesačný náklad, ale i nekalou konkurenciou." Tento internetový klub funguje dva mesiace, zatiaľ je v strate. Ďalší mesačný obrat by mu mala zhltnúť daň smerujúca do mestskej kasy. "Táto daň bola podľa mojej mienky pôvodne zameraná na hracie automaty, ktoré si nevyžadujú sústavnú obsluhu. Počítače a internet by pod ňu nemali spadať, pretože je to skôr výrobný prostriedok ako zábavný automat. To potom môžeme zdaniť každý košík v obchode," domnieva sa Juraj Kundrík, ktorý pripomína, že ročná daň v kaviarni so šiestimi počítačmi je zhruba rovnaká ako cena jedného počítača, čo považuje a neprimerané. Podľa našich informácií viacerí prevádzkovatelia internetových kaviarní a klubov túto mestskú daň elegantne obišli. Napríklad tým spôsobom, že poskytujú internet zadarmo a nechávajú si platiť za prenájom stola, na ktorom ten počítač leží. Prenájom stola mesto (zatiaľ) nezdanilo. "Nie je problém nariadenie obísť, povedzme tým, že na dvere dám nálepku ´privátny klub´, ale ide o princíp. Prečo majú živnostníci platiť daň a školy nie, keď ide o rovnakú službu, naviac školy ju poskytujú bez obstarávacích nákladov," tvrdí J. Kundrík, ktorý svoje počítače na radnici priznal, ale ešte nevie, či bude v jeho silách daň zaplatiť. Napriek tomu, že má legálny softvér zadarmo (cez operačný systém Linux). Inak, len za softvér musí prevádzkovateľ zaplatiť povedzme 4 000 korún na jeden počítač, 1 500 ho stojí hra, minimálne päťstovku antivírový program, starší počítač vyjde na 13-tisíc a dve tisícky chce od neho mesto. Žiada sa tiež dodať, že v iných mestách pýtajú pri tejto dani až desaťnásobok toho, čo v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa našich informácií eviduje mesto z celkového počtu 13 prevádzok sedem daňových priznaní. Celkovo prevádzkovatelia priznali 81 počítačov. Nerátajú sa do toho školské počítače, ktoré sú oslobodené od dane. Školy ich získali poväčšine z programu Infovek a sponzorsky, pričom ich môžu, za určitých podmienok, sprístupniť aj verejnosti. "V tomto prípade, je to na riaditeľoch škôl. Ak si chcú udržať rodiča, budú tieto služby ponúkať v budúcnosti. Jasný pokyn v tejto veci my dať nemôžeme, je to na právnom subjekte, na riaditeľovi školy," uviedol pre Korzár vedúci Školského úradu v meste Prešov Pavol Feňuš. Otázkou ostáva, či sa na školských počítačoch hry hrávajú, alebo nie...

Problematikou informačnej spoločnosti sa zaoberá aj občianske združenie Partnerstvá pre prosperitu. Oslovili sme jeho riaditeľa Milana Ištvána. "Vo väčšine miest, ktoré sa týmto zaoberali, na počítače využívané najmä na vzdelávanie a komunikáciu, teda nie na hry, dali nulovú daň. Malo by sa to diferencovať. Čo sa týka herných počítačov, tam je podľa mňa ten poplatok korektný. Tie počítače nijakým spôsobom neprinášajú pridanú hodnotu pre to mesto." Ako podotýka, pokiaľ to v školách normálne funguje, tak sa na nich ani hry nehrávajú. Počítače v učebniach majú byť určené na vzdelávanie. Preto by súkromní prevádzkovatelia i zástupcovia mestskej samosprávy mali zvýšiť kontrolu, či sa toto pravidlo dodržiava. Jozef Mečiar, ktorý sa zaoberá informatizáciou, má odlišný názor. V komentári uverejnenom v SME (15. 1. 2005) označil daň za počítače za nezmyselnú. "Povedané stručne: mestá likvidujú internetové kaviarne, štát zavádza nečestnú konkurenciu a chystá nezmyselné prerozdeľovanie," zhrnul v uvedenom článku svoje stanovisko J. Mečiar a dodal, že štát likviduje malých podnikateľov tým, že: "dotuje počítačové učebne na školách, ktoré potom vstupujú na trh a poskytujú služby, ktoré poskytujú malí a strední podnikatelia. Tí si však počítače kúpili za svoje a nie za rozpočtové peniaze."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu