na výstavbu golfového ihriska. Pripomíname, že išlo o Solivar, časť Stavenec, teda lúky smerom na Ruskú Novú Ves. Je to miesto, kam od nepamäti chodievali rodiny za odpočinkom, kde v Soľnom potoku ešte žijú riečne raky, hniezdi 63 druhov vtákov, z ktorých 5 patrí k druhom európskeho a 6 k chráneným druhom národného významu. No vyskytujú sa tam aj cicavce, ako je srnec hôrny, líška obyčajná, večernica malá a ďalšie. V Prešove a blízkom okolí je takých miest ako šafranu.
Otázkou je, prečo by mal Stavenec ustúpiť golfovému ihrisku. Zaujímalo nás, ako sa takýto návrh vôbec ocitol v aktualizácii územného plánu a kto ho reprezentuje. Išlo o požiadavku občanov? Pýtali sme sa v dielni tvorcov návrhu, na Útvare hlavného architekta (ÚHA). "Mesto eviduje požiadavku skupiny golfistov, ktorá sa týka zakomponovania ihriska do územného plánu. Rezervujeme túto plochu, ale nie je to definitívne rozhodnutie. Návrh sa dostal do územného plánu, ale nie je zakomponovaný do záväznej časti," odpovedali nám z ÚHA prostredníctvom tlačového tajomníka radnice Michala Kaliňáka.
Lenže Prešovčania majú s poslaneckým zborom už svoje skúsenosti. Nie neoprávnene sa teda pýtajú, čo by sa stalo pri marcovom schvaľovaní aktualizácie, keby sa neotvorila verejná diskusia. Kto z prešovského poslaneckého zboru by si všimol tento návrh v rozsiahlom materiáli skôr, ako by sa dostal do záväznej časti?
ÚHA síce priznáva, že definitívne rozhodnutie by muselo odobriť Ministerstvo životného prostredia SR. Najmä preto, lebo Stavenec by musel prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Ale vtedy by už bolo na námietky neskoro. Námietku, podporenú obyvateľmi mesta, podalo Občianske združenie Za Matku Zem. Hoci ochranárov verejnosť vníma ako večných nespokojencov aj nás ich argumentácia podložená stanoviskami odborníkov zaujala. "Zo skúseností s realizáciou a následnou údržbou golfových ihrísk vieme, že výstavba by znamenala trvalé poškodenie biotopov, krovín a vážne poškodila brehové porasty Soľného potoka, kvalitu vody aj život v ňom," definoval možný dopad na lokalitu ornitológ Samuel Pačenovský z Košíc. V svojom stanovisku sa opiera o výsledky niekoľkoročného výskumu dvoch prešovských ornitológov Radoslava Potočného a Petra Kaňucha z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene. Zhodne konštatovali, že radnica by mala ešte pred rozhodovaním vziať do úvahy vysoký počet ohrozených druhov živočíchov aj bezprostrednú blízkosť významného vtáčieho územia Slanské vrchy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš