Demjanovičová, v porovnaní s rokom 2003 je to pokles o 38 prípadov. Väzobne je stíhaných až 78 percent páchateľov.
Prípady, kedy násilie v rodine musí riešiť polícia zapĺňa štatistiky aj na Spiši. Príkladom je aj domáce násilie v obci Vojkovce. Milan I. viac ako dva mesiace fyzicky a psychicky týral svoju manželku a taktiež 30-ročnú dcéru. Dokonca sa im vyhrážal aj smrťou. "Policajný vyšetrovateľ zo Spišskej Novej Vsi vzniesol obvinenie pre trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby voči 53-ročnému invalidnému dôchodcovi. Tento muž bol doposiaľ dvakrát súdne trestaný. Obvinený bol zadržaný a umiestnený do cely predbežného zadržania s návrhom na väzbu," dodala J. Demjanovičová.
Všetky týrania či iné násilnosti oznámili na polícii práve obete. "Keďže ide o trestné činy, v ktorých je páchateľ známy, polícia tieto činy súvisiace s domácim násilím vyšetruje v rámci platných zákonov bezodkladne," upresnila policajná hovorkyňa. Takmer vo všetkých prípadoch k násiliu dochádza v rodine, násilníkmi sú práve blízki príbuzní svojich obetí. Bohužiaľ, domáce násilie sa ešte stále spája s rôznymi mýtami a predsudkami. Tieto nedovoľujú obetiam bez okolkov rozprávať o svojej situácii policajtom či vyšetrovateľom. "Dĺžka trvania páchania domáceho násilia je rôzna. Vlani sme napríklad zaznamenali prípad, kedy páchateľ páchal domáce násilie od roku 1987." Aj takýto prípad, ktorý opísala J. Demjanovičová, figuruje v policajnej štatistike.
Príčinami domáceho násilia sú najčastejšie sociálne pomery v rodinách, nezamestnanosť jedného z partnerov a vo veľkej miere alkoholizmus. Z celkového počtu poškodených za uplynulý rok, a to 224, bolo najviac postihnutých žien - až v 180 prípadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš