v rámci aktivizácie si ich majú uchádzači o zamestnanie priebežne hľadať a nosiť na úrad potvrdenia o tom, kde všade ich odmietli. Voľná pracovná sila, dokonca aj kvalifikovaná, tu však je a firmy ju z času na čas potrebujú.
Ako to teda funguje? Má vôbec úrad informácie, ktoré má v rámci poradenstva sprostredkovať svojim klientom? Pýtali sme sa na prešovskom ÚPSVaR riaditeľa oddelenia zamestnanosti Pavla Slaninku. "V podstate máme register voľných pracovných miest, hoci je dosť obmedzený. Občas sa na nás zamestnávatelia obracajú, aby sme im vybrali vhodných ľudí. Oddelenie informačných a poradenských služieb tiež priamo kontaktuje firmy a potom je tu ešte oddelenie Eures na sprostredkovanie práce v zahraničí," reagoval na našu otázku. Realita je však taká, že touto cestou sa zamestná len veľmi málo ľudí.
Je tu však ešte jedna možnosť, ktorú uviedla do života Prešovská regionálna obchodná komora. Ako nás informoval projektový pracovník Radko Lapoš, vyzvali svojich členov, teda malé a stredné firmy, aby svoje ponuky zverejňovali na ich internetovej stránke www.po.sopk.sk. Na druhej strane ponúkli možnosť tým, ktorí si prácu hľadajú, aby rovnakou cestou zverejnili svoje stručné kvalifikačné profily.
Zaujímalo nás tiež, ako sa v praxi osvedčili dotácie úradov práce pre zamestnávateľov, ktorí vytvoria nové pracovné miesto. Nie je žiadnym tajomstvom, že v minulosti firmy zneužívali tieto zdroje. Príspevky, a kedysi boli naozaj štedré prijali, no zamestnanca po niekoľkých mesiacoch prepustili. Prípadne vystriedali dvoch-troch a potom tvrdili, že sa neosvedčili. Dotáciu však nevrátili a ochranný mechanizmus na to, ako ju vymôcť späť nebol vždy účinný. Štát tak prišiel o peniaze, ľudia ostali bez práce a často aj bez výplaty. Potom nasledovala "tortúra" vymáhania pohľadávok, z ktorých sa väčšina nikdy nevrátila. Suma rokmi narástla na astronomické čísla. Pripomíname, že tieto zdroje na aktívnu politiku trhu práce pramenili vo fonde zamestnanosti, teda sa na ne odvodmi zozbierali všetci pracujúci ľudia.
P. Slaninku sme sa preto opýtali, či v súčasnosti funguje nejaký ochranný mechanizmus. "So zamestnávateľmi uzavrieme písomnú dohodu o tom, koľko pracovných miest a v akej štruktúre vytvorí. Ak prijme príspevok, jeho povinnosťou je udržať toto pracovné miesto dva roky. Kontrolujeme to. Ochrana je teraz aj v tom, že príspevok dostáva až keď vyplatí mzdu a odvody zamestnancovi, teda ide o akúsi refundáciu. Najprv musí mať zamestnávateľ výdavok, až potom ho preplatíme. Vďaka týmto opatreniam, zatiaľ registrujeme len obojstranné pozitívne skúsenosti," povedal nám. Na ilustráciu dodal, že vlani evidovali v okrese Prešov 74 žiadostí zo strany zamestnávateľov. Uzavreli 57 dohôd, cez ktoré sa vytvorilo 143 nových pracovných miest. Aj v tomto roku prichádzajú od konateľov firiem žiadosti. Už na začiatku roka ich prijali desať.
Pre úplnosť dodávame, že koncom roka 2004 bolo v okrese Prešov evidovaných 14 238 uchádzačov o zamestnanie, čo je 16,7 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš