zbavujú, veď preto sa mu hovorí odpad. Mestu platia za to, že ho likviduje, to znamená (vyjadrené vlastníckymi vzťahmi), že majiteľom odpadu je mesto. Takže, keď sa niekto prehrabáva v košoch a kontajneroch a vyberá z nich smeti pre svoju potrebu, okráda mesto.
"Podľa zákona o odpadoch a v zmysle najvyššej právnej normy samosprávy - všeobecne záväzného nariadenia o čistote mesta i VZN o odpadoch je odpad uložený do odpadkových nádob majetkom danej samosprávy. Tá v plnej miere zodpovedá za čistotu svojich priestranstiev, ale aj za ďalšie narábanie z odpadmi," tvrdí tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák.
"Mesto Prešov preto považuje za správne venovať zvýšenú pozornosť nielen plneniu uvedených noriem, ale rovnako aj kontrole čistoty mesta," vraví. Problém má vak viacero rovín. Počnúc estetickým a hygienickým hľadiskom, až po právne. Kto sa hrabe v odpadkových košoch a kontajneroch, môže dostať pokutu. A to až do výšky päťtisíc korún. Mestský úrad eviduje pohľadávky voči občanom prichyteným pri porušovaní uvedených nariadení. "Tieto pokuty sú však nevymožiteľné, preto hľadáme nové spôsoby riešenia negatívneho stavu," tvrdí Kaliňák.
Naopak, evidencia pokút na radnici len uzatvára začarovaný kruh. Keďže sa tejto protiprávnej činnosti dopúšťa špecifická, sociálne slabá skupina obyvateľstva, udelené pokuty netvoria reálny príjem mesta, ale naopak, ešte mu ako nedobytné pohľadávky znižujú rating. Čo sa dá teda robiť? "Jednou zo schodných ciest je spoločný postup radnice s mestskou políciou pri zvýšení kontroly čistoty mesta a apel na zvýšenie občianskej angažovanosti. Rovnako, ako v prípade aktualizácie databázy chovateľov psov považujeme za svojho partnera občana, ktorému nepochybne záleží na čistote svojho mesta, ulice i sídliska," hovorí Michal Kaliňák.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš