Prešove nie je výnimkou. Len pred niekoľkými dňami sa napojili na centrálny živnostenský register.
"Spolu s okresom Poprad a Kežmarok sme určení ako overovacie pracovisko nového programu. Od minulého roku postupne čistíme register a aktualizujeme ho podľa kontrolných mechanizmov," uviedol pre náš denník vedúci spomínaného odboru Mikuláš Drab (na snímke).
Na otázku, v čom spočíva aktualizácia, uviedol príklad. Najčastejšie sa stáva, že jeden podnikateľ má registráciu na dve obchodné mená, má dve identifikačné čísla a sídli na rovnakej adrese. Neaktuálnych údajov sa za posledné roky nazbieralo viac než dosť. V niektorých prípadoch bolo nutné spätne doplniť informácie, alebo zúžiť predmet podnikania niektorých živnostníkov. Napokon, súčasný život prináša množstvo zmien. "Týmto kontrolným mechanizmom bude možné odhaliť napríklad aj to, keď sa niekto bude pokúšať podvodom si založiť živnosť u nás, aj povedzme v Kežmarku," dodal.
Zaujímalo nás, čo ešte trápi pracovníkov odboru mimo faktu, že po uplatnení novely sa im schvaľovacie konanie na povolenie živnosti skrátilo na 7 dní. Táto lehota v sebe nesie isté riziká, keďže úradníci teraz nesú osobnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia.
"Niekedy je to náročné, ak do tej lehoty vstúpi ešte nejaký štátny sviatok. Stačí, ak niektorý zo žiadateľov nepredloží pravdivé údaje, nie je čas ich preveriť a problém je na svete. Podnikateľským subjektom sa stáva žiadateľ už v okamihu, keď predloží kompletnú žiadosť a my ju preberieme. Potom nasledujú už len formálno-právne kroky."
Isté nejasnosti sú aj okolo zapracovania novelizovaných zdravotníckych zákonov do živnostenského. Ešte vlani platilo, že v zozname vylúčených živností boli ľudoví liečitelia, vrátane spracovateľov a predajcov liečivých rastlín. Z novely toto ustanovenie vypadlo. Teraz je v paragrafe 3 písmeno c uvedené, že živnosť sa nevzťahuje na činnosť pri výkone zdravotníckych povolaní podľa osobitného predpisu okrem očných optikov, sanitárov a zubných technikov, ktorým je možné udeliť voľnú živnosť.
"Otázkou pre nás je, kto sú tí zdravotnícki pracovníci podľa osobitného predpisu, ak nie sú konkretizovaní. Musíme si to ujednotiť s rezortným ministerstvom. Mali sme tu napríklad žiadateľa homeopata a nevieme, či mu môžeme vyhovieť. Nie je to jednoduché. Keby sa náhodou stalo, že poškodí zdravie potenciálneho klienta, mohli by nás brať na zodpovednosť," mieni Mikuláš Drab.
Aj v minulosti už narážali na podobný problém. I našu redakciu svojho času oslovil istý Prešovčan, ktorý sa zaoberal astrológiou a chcel svoje služby zlegalizovať formou živnosti. Mal na to všetky certifikáty, vzdelanie, aj oprávnenie, ale astrológ jednoducho v kolónke nebol. Ako to dopadlo?
"Mám teraz oprávnenie podnikať v oblasti poradenských služieb pre zdravý životný štýl a v podstate to aj robím," povedal nám s odstupom času.
Čo zákon nevylučuje, to nezakazuje, lenže teraz úradníci majú menší časový priestor na skúmanie predmetu živnosti. Ako sme už spomínali, rozhodnúť musia v lehote 7 dní. Pre úplnosť dodávame, že v okrese Prešov v súčasnosti pôsobí 13 290 subjektov a v okrese Sabinov 3 328.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš